گندم پرس : دومین جلسه کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به ریاست اوکاتی مدیرکل امور اجتماعی و اعضای ذیربط در استانداری برگزار شد . اوکاتی مدیرکل امور اجتماعی استانداری در این جلسه اظهار داشت : یکی از منابع مهم درآمدی بسیاری از کشورها صنعت گردشگری است  . وی افزود : استان […]

گندم پرس : دومین جلسه کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به ریاست اوکاتی مدیرکل امور اجتماعی و اعضای ذیربط در استانداری برگزار شد .

اوکاتی مدیرکل امور اجتماعی استانداری در این جلسه اظهار داشت : یکی از منابع مهم درآمدی بسیاری از کشورها صنعت گردشگری است  . وی افزود : استان سیستان و بلوچستان با دارا بودن جاذبه های متعدد تاریخی و کهن ، ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران دارد که برهمین اساس و با تدبیر استاندار محترم ، پیشنهاد شد استان سیستان و بلوچستان در سال ۹۵ یا ۹۶ به عنوان استان مقصد گردشگری در تقویم ملی ثبت شود . وی ادامه داد : در راستای عملی شدن این موضوع می بایست زیرساختهای لازم در بحث گردشگری فراهم شود .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی  و گردشگری استان نیز در این جلسه اظهار داشت : بیش از ۱۷۰۰ اثر از استان سیستان و بلوچستان تا کنون ثبت فهرست میراث ملی شده که از این تعداد ۱۴۲۹ اثر محوطه و تپه تاریخی است و ۱۸۵ اثر مربوط به بناهای تاریخی استان است .

وی افزود : تپه ها و محوطه های تاریخی یکی از آثار بارز میراث فرهنگی در کشور است و شهر سوخته یکی از محوطه های مهم تاریخی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو است . مشتاق گوهری ادامه داد : از شهر سوخته می توان به عنوان یکی از شهرهای صلح طلب  یاد کرد چراکه درکاوشهای انجام شده در این منطقه هیچگونه ابزار جنگی یافت نشده و این موضوع انگیزه ای برای برگزاری جشن صلح در آینده در محل شهر سوخته خواهد بود  .

مشتاق گوهری کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از آثار باستانی را یکی از مشکلات عنوان کرد و افزود : با توجه به محدودیت نیروی انسانی ، مبحث حفاظت به شرکت های خصوصی سپرده شود .

 وی کمبود اعتبارات پژوهشی جهت استخراج اطلاعات و ثبت این اطلاعات را نیز یکی دیگر از مشکلات مبتلابه سازمان عنوان کرد .

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه ضمن اشاره به اهمیت بحث ثبت جهانی بیابان لوت در کشور و بخصوص استان پرداخت  . وی اظهار کرد : این اثر به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو در آینده به ثبت خواهد رسید که این موضوع نیازمند تعامل بین سازمانی ادارات و نهادهای دولتی با هدف برنامه ریزی برای ثبت جهانی و همچنین راه اندازی پایگاههای پژوهشی و تخصیص اعتبارات لازم است ./نی زار

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه