تاریخ : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022

تولیدگران سیستانی در محاق، رانتخواران تهران نشین در اوج

  • کد خبر : 46186
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
تولیدگران سیستانی در محاق، رانتخواران تهران نشین در اوج
این روزها اوج گیری نرخ ارز، بواسطه در حاشیه بودن دو تصویر همزمان از واقعیت اقتصاد کشور می بینم.

گندم خبر, بواسطه زندگی در استانی مرزی، دور از مرکز و با اقتصادی تولیدی و مبتنی بر کشاورزی میتوانم همزمان وقایع اقتصادی مرکز و حاشیه را ببینم.

 

وقایع پایتخت در کانون توجه رسانه هاست چراکه نهادهای قدرت و تصمیم ساز مستقر در آن،.خبرساز هستند و اتفاقات و تصمیمات این نهادها اعم از دولت، مجلس، بانک مرکزی، بازار تهران… بدلیل ساخت متمرکز قدرت و توسعه مرکز محور بر تمام کشور اثر گذار است.

 

اقتصاد ضدتولید ایران با ماهیت رانتی خود همیشه جولانگاه رانتخواران بوده و قدرت چانه زنی و لابی گری ، تبلیغات و قدرت رسانه و جریان سازی، فشار و تاثیر بر نهادهای تصمیم ساز و هم بازار اصلی کشور یعنی بازار تهران را داشته است و امروز در اوج قدرت است. کما اینکه دولت نئولیبرال مستقر برآمده از اتاق بازرگانی تهران است.

 

نرخ ارز بعنوان یکی از دو قیمت کلیدی و تعیین کننده قیمتها، تورم و هزینه ها با تلاش رانتخواران بالا می رود تا دلار گران تر و با تورم حاصل، ارزش دارایی آنها و طبقات ثروتمند، درآمد صادرکنندگان(خام فروش) و تجار.(با محوریت اتاق بازرگانی تهران) افرایش و نهایتا دولت با درآمد تورمی از جیب مردم کسری بودجه خود را جبران کند.

 

فقط طی سال گذشته ارزش پول ملی۴۰% کاهش پیدا کرد و قدرت خرید مردم کاهش و مردم فقیرتر شدند.

 

در این میان طبقات و مناطق روستایی چون سیستان و بلوچستان بعنوان بزرگترین طبقه تولیدی و بخش خصوصی واقعی تحت فشار له کننده قرار دارند.

 

فشار و ضرباتی که از مدل توسعه وارداتی-استعماری کشور، بسته نئولیبرالی تعدیل ساختاری ، از سال ۶۸ تاکنون توسط دولتهای متوالی تحمل میکنند.

 

طبقه کشاورز کشور با میلیونها جمعیت بدلیل اقتصاد ضدتولید، نفتی و رانتی کشور، نه قدرت چانه زنی، نه لابی گری و نه دارای رسانه، نه توان تاثیر بر نهادهای تصمیم ساز چون دولت و مجلس دارند و نه توان واکنش و دفاع!

 

کشاورزان سیستان ، که حداقل دو دهه بدلیل عدم احقاق حقآبه دریاچه هامون و ضعف دیپلماسی دولتها و خشکسالی منتج از آن، فقط در حال تقلا برای زنده ماندن هستند، در تلاشی دیگر برای زنده ماندن، با وعده دولت و رها سازی اب از چاه نیمه ها، چهل هزار هکتار از زمینهای سیستان را کشت کردند، اما نوروز امسال بدلیل عدم مدیریت و رها سازی اب تلاش و کشت آنها از بین رفت و به خاک سیاه نشستند.

 

سالهاست که مردم کشاورز سیستان زجر میکشند. تنها جرم شان این است که خواستند ثمره تولیدشان را مصرف کنند. در موطن خود کار و زندگی کنند. جرم شان کشاورز بودن و تولید کننده بودن است!

 

جرم کشاورز سیستانی برای تحمل رنج مفرط در این اقتصاد ضد تولید این است که نخواستند رانتخوار، دلال، تاجر، محتکر، سفته باز، نزول خور و هر چه در این اقتصاد ضد تولید (که دست پخت اتحاد ۳گروه دولت کوته فکر و منفعت طلب، باندهای غیرمولد رباخوار و دلال و نئولیبرال های وطنی است ) پر رونق است باشند.

 

نخواستند شب را در خیابان های تهران برای خرید دلار بخوابند.

 

شرف را در کار تولیدی و تلاش می بینند نه کار غیرمولد، انگی و نون به نرخ روز خوردن.

 

راستی تاکنون ۷۰ هزار روستای کشور خالی از سکنه شدند و مردمش مهاجر ، حاشیه نشین کلانشهرها و آواره در داخل میهن…

 

یادداشت: مجتبی جهانتیغ

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=46186

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. متن دیدگاه *به جز جهنم هیچ جایی برای مدیران کشور اززو نمی کنم