تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022

تندروها دقت کنند , تحلیلی بر توافق ایران و 6 قدرت جهانی

 • کد خبر : 22800
 • ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶
تندروها دقت کنند , تحلیلی بر توافق ایران و 6 قدرت جهانی

گندمـــ پرس :  مذاکرات طاقت فرسای هسته ای پس از سالها به پایان رسید , مذاکراتی که سالها موجبات اظهار نظرات مختلف درحوزه داخلی و بین المللی را بوجود آورده بود , با درایت , راهنمایی و پشتیبانی رهبر معظم انقلاب و هوشیاری محمد جواد ظریف به پایان رسید و در نهایت به گفته باراک […]

گندمـــ پرس مذاکرات طاقت فرسای هسته ای پس از سالها به پایان رسید , مذاکراتی که سالها موجبات اظهار نظرات مختلف درحوزه داخلی و بین المللی را بوجود آورده بود , با درایت , راهنمایی و پشتیبانی رهبر معظم انقلاب و هوشیاری محمد جواد ظریف به پایان رسید و در نهایت به گفته باراک اوباما رئیس جمهور امریکا منجر به  توافق ایران و 6 قدرت جهانی شد تا تیرماه متن جامع و کامل توافق نوشته و اعلام شود.

آنچه جالب توجه است اینکه , برخی از رادیکالهای چپ و راست درکشور بازهم سعی دارند , اصل مساله را منحرف و حاشیه سازی کنند , شاید سوال شود چرا از دو طرف یاد می کنیم , پاسخ این است که رادیکالهای راست که حسابشان کاملا مشخص است و بازی باخت باختی که از مدتها قبل شروع کرده اند برهمگان اشکار است , اما رادیکالهای چپ زیرکانه سعی دارند , زبان گلایه و شکواییه طرف مقابل را بگشایند تا بلکه از آبی که گل الود می شود ماهی دیگری صید کنند , که دراین بین وقتی به متن بیانیه و سخنان طرفین مذاکره توجه می کنیم بخوبی متوجه خواهیم شد که بسیاری از حرفهای که گفته می شود , پیش از اینکه بیانیه سوئیس صادر شود نوشته شده و حتی این افراد متن بیانیه و سخنان طرفین را گوش نداده اند , و الا چنین اهدافی را دنبال نمی کردند.

رادیکالها یا همان تندروهای دو طرف داخلی هیچگاه به مصالح مردم توجهی نداشته اند و حال نیز ندارند.

تنها با مروری بر سخنان دو طرف مذاکره میتوان دریافت که انچه در این مذاکرات حاصل شده است , دست آوردی بزرگ و خوب است , همین که اوباما رئیس جمهور آمریکا که بیش از این بارها ایران را حتی از داشتن انرژی صلح امیز هسته ای نیز محروم میدانسته است , و حال میگوید ایران حق دارد فعالیتهای صلح آمیز هسته ای داشته باشد و ما نمیتوانیم جلوی این مساله را بگیریم خود دست آوردی بزرگ است

وی درسخنان خود اعتراف کرد تحریم ها ایران را از دست یابی به قدرت هسته ای محروم نکرد  , وی گفت : ایران حتی به خاطر تحریم ها نیز از برنامه هسته ای خود عقب نمی نشست.

اوباما و کری هر دو بیانیه را یک توافق تاریخی نامیدند و از آن بعنوان یک فرصت برای جهان نام بردند که این مساله خود نشان از اهمیت و قدرت ایران کهن در عرصه های جهانی دارد.
اوباما رئیس جمهور آمریکا هم درکشور خود تنها موردی که توانست بر روی آن تاکیدکند , نظارت بیشتر و عدم رسیدن ایران به توان ساخت سلاح هسته ای بود , که کشور ما نیز از دیرباز اعلام کرده که آماده هرگونه نظارت در تاسیسات هسته ای خود می باشد و بدنبال ساخت سلاح هسته ای نیست , پس میتوان گفت که این مساله نیز همان شد که ایران گفته بود و نکته مهم دیگر تاکید و استناد اوباما به فتوای مقام معظم رهبری درخصوص عدم ساخت سلاح هسته ای و حرام بودن این فعل می باشد که خود نشان از تاثیرگذاری مثبت سخنان رهبری در عرصه های جهانی دارد و نشا نمیدهد که دنیا به ایشان و گفته هایشان با دید مثبت می نگرد و این مساله مهمیست که از آن غافل مانده ایم.(به مردم ایران می گویم که می خواهم با همدیگر تعامل کنیم بر اساس احترام مشترک و از آنجایی که رهبر ایران یک فتوا علیه بمب هسته ای صادر کرده…)

وی دربخشی دیگر از سخنانش زیرکانه به تندروهای داخلی کشورش می فهماند که باید با این راه حل همراه شوند و اگر بجز این شود امریکا را رودروی ائتلاف جهانی قرار خواهند داد : این توافق فقط بین دولت من و ایران نیست.این توافق بین ایران ،آمریکا و قدرت های اصلی در جهان از جمله برخی از نزدیکترین متحدان ما است. اگر کنگره این توافق را بدون تحلیل کارشناسی و بدون ارائه جایگزین منطقی از بین ببرد، آمریکا در شکست دیپلماسی مقصر شناخته خواهد شد. اتحاد بین المللی فرو خواهد پاشید و مسیر به سمت مناقشه عمیق تر خواهد شد. مردم آمریکا این مسئله را درک می کنند. به همین جهت اکثریت قاطع از راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران دفاع می کنند.

درپایان جای دارد از دکتر ظریف مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان و دیگر اعضای سختکوش این تیم که مقتدرانه پای آنچه باید , ایستادند تقدیر و تشکر کنیم و یادآور شویم که وظیفه ما در سه ماه باقی مانده تا تیرماه این است که با تیم مذاکره کننده کشورمان همراهی کنیم  و فضای داخلی را آرام نگه داریم تا در نهایت ان شالله آنچه باید حاصل شود

یونس دهمرده

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=22800

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. بعضی ها سودشان در جنگ و جنگ طلبی و حرافی است……

 2. اسب زین شده را با افسار پاره تحویل گرفتیم ! آدم بمیره بهتره!

 3. ضمن تایید ارزیابی حضرتعالی ، لازم می دانم به نوبه خودم از تلاشهای تیم هسته ایی و در راس آن دکتر ظریف تقدیر و تشکر نمایم، ما سه اصل عزت حکمت و مصلحت را با اقتدار در این دوره از مذاکرات دیدیم و این دستاورد بزرگیست،کسانی که تا دیروز می گفتند فعالیت هسته ایی ما باید لغو شود،الان این حق مسلم ما را به رسمیت شناختند،و این یک پیروزیست.موفق باشید

 4. البته باید عرض کنم خدمت شما که مذاکرات به پایان خودش نزدیک شده ولی هنوز به پایان نرسیده……. و توافق فعلی به معنای موافقت طرفین بر سر یک چارچوب کلی برای حصول به یه یک توافق جامع در تیرماه است.

 5. دوستان عزیزی که خیلی نگران انرژی هسته ای هستن:
  این مذاکرات حاصل تلاش های دولتهای قبل و فعلی بوده که بالاخره حق مارو پذیرفتن و این به نوبه ی خودش یک پیروزی محسوب میشه.میخواستم بگم با این وضع اقتصادی و کاهش سطح رفاهی مردم بخصوص اقشار آسیب پذیر، این توافق به نفع ایران هست و کشور به قول معروف یک نفسی میکشه حالا ما اگر هزاران هزار سانتریفیوژ داشته باشیم ولی اوضاع اقتصادی مردم خراب باشه کدومش بیشتر به نفعه؟ تعامل با جهان یا منزوی بودن؟
  اگرچه که نباید به رابطه با آمریکا دل خوش کنیم و راه حل اساسی اقتصاد مقاومتی هست و مسوولین امر باید از این فرصت بوجود آمده جهت هرچه زودتر رسیدن به اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی تلاش کنن.

 6. این قرارداد لوزان که شادی نداره بهتره آقای دهمرده به متن قرارداد توجه کنید و بعد منتقدان را تندرو بنامید چرا که تندروتر از دولت فعلی سراغ نداریم به طریقه پاسخ و ادبیات سیاسی رییس جمهور در مواجهه با منتقدان توجه کنید.

 7. هنوز نه به باره نه به داره!!!! چرا بعضی به این غربی های گرگ صفت ، فتنه گر ، جانیان بالفطره و خون آشام خوشبین هستن(کشتن انسان های بیگناه در سوریه ، عراق ، لبنان ،اوکراین ،افغانستان، یمن ، مصر ، نیجریه، لیبی ، تونس و…گوشه ای از هنر غربیهاست) تمام این بیانیه ها و کاغذ نوشتن ها سر کاریه! تاریخ نشون داده غربی ها به هیچ یک از پیمان هاشون پایبند نیستن!