تاریخ : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ Sunday, 3 July , 2022

تلاش برای تحمیل نماینده ضعیف به سیستان + طوایف مردان جنگی خود را به میدان بفرستند

 • کد خبر : 24112
 • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
تلاش برای تحمیل نماینده ضعیف به سیستان + طوایف مردان جنگی خود را به میدان بفرستند

گندمـــ پرس : کمتر از ده ماه دیگر تا برگزار انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله داریم و تنور انتخابات روز به روز داغتر می شود و بازار شایعات نیز همچنین. کاندیداهای احتمالی نیز فعالیتهای خود را آغاز و هرکدام سعی دارند به نوعی خود را به مردم بشناسانند و راه را برای ورود به مجلس […]

گندمـــ پرس : کمتر از ده ماه دیگر تا برگزار انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله داریم و تنور انتخابات روز به روز داغتر می شود و بازار شایعات نیز همچنین.

کاندیداهای احتمالی نیز فعالیتهای خود را آغاز و هرکدام سعی دارند به نوعی خود را به مردم بشناسانند و راه را برای ورود به مجلس شورای اسلامی هموار نمایند.

 

va1i6kr7lfad

 

 

طوایف و کارکردی شبیه به احزاب

آنچه در این بین حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد اینکه , اگر چه برخی با مبحث طوایف در مسائل انتخاباتی مخالف هستند اما باتوجه به نبود احزاب درجامعه , طوایف را می توان بعنوان جایگزین کوچکتر احزاب در منطقه پنداشت و سعی نمود تا کارکرد آنها بنوعی منطقی و درست شود که سرانجام نتیجه ای مثبت حاصل گردد , طوایف اگر به کارکرد مثبتی که می توانند داشته باشند آشنا شوند و به شیوه صحیح برخورد نمایند , بدون شک می توانند جایگزین مناسبی برای احزاب در یک جامعه دموکرات باشند , البته موفقیت دراین مساله نیازمند عملکرد عقلانی از سوی افراد می باشد و باید تمامی افکار را در تصمیم گیری ها سهیم نماییم تا در نهایت به یک انتخاب درست منجر شود.

 

از ورود افراد ضعیف به میدان انتخابات جلوگیری شود

مساله مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد  این است که اعضای خانواده ها , فامیل ها و طوایف کوچک و بزرگ سیستان , اعم از جوانان , تحصیلکرده ها , نخبگان , ریش سفیدان و سران طوایف باید درخصوص افرادی که وارد صحنه انتخابات می شوند , حساسیت نشان داده و اجازه ندهند که هر آنکس که به زعم خود حس می کند میتواند نماینده خوبی برای سیستان شود , وارد میدان انتخابات شود و با آینده و سرنوشت مردم بازی کند.

باید از ورود افرادی که ضعیف هستند و با کار نماینده و وظایف آن آشنایی ندارند , جلوگیری شود , این سخن بدین دلیل ذکر می شود که سیستان امروز , دیگر بیش از این جایی برای آزمون و خطا ندارد و علاج واقعه را باید قبل از وقوع آن انجام دهیم .

 

تلاش برای ورود افراد ضعیف به صحنه انتخابات

بدون شک بسیاری هستند که آرزو دارند از سیستان کهن و بلند آوازه مردان ضعیفی به مجلس شورای اسلامی راه یابند که خودباید جلوی این اندیشه ناپاک را بگیریم و نغمه سرایی کنیم , در هفته های گذشته شاهد بوده ایم که افرادی در سیستان از لابی های مختلف در تلاش هستند تا برخی افراد ضعیف را مجاب به کاندیداتوری نمایند تا بدین وسیله راه را برای ورود نخبگان سیستانی بسته و در نهایت از این کار بهره لازم را به نفع خود ببرند.

بزودی و با نزدیک شدن به انتخابات بیشتر به این مساله خواهیم پرداخت

 

مردان جنگی را به میدان بفرستیم

بله , باید مردان جنگی خود را به میدان بفرستیم , مرد جنگی از این جهت که معتقدیم برای بهتر شدن شرایط و خروج از شرایط موجود باید حق و حقوق مردم را از بزرگ مردان مطالبه کرد , برای رویارویی با مردان بزرگ نیز باید مردانی بواقع بزرگ به میدان بفرستیم تا در میدان عمل کم نیاورده و بتوانند مفید عمل نمایند.

مجلس شورای اسلامی اگر چه تصمیماتی کشوری بیش از تصمیمات محلی و استانی در آن اتخاذ می شود اما در واقع کارکرد نماینده و عملکرد وی به ریزترین زوایایی زندگی مردم نیز ربط پیدا می کند , بهمین منظور می طلبد که دراین خصوص حساسیت لازم را بخرج داده و از همکنون بدون هیچ مماشاتی با صعه صدر و متانت در مقابل با افرادی که حس می شود  از توانایی لازم جهت ورود به این عرصه برخوردار نیستند ایستاد و آنان را از ورود به این عرصه منصرف کرد تا راه برای بزرگ مردان و آینده سازان سیستان باز شود , تا شاید فردایی بهتر از امروز را تجربه کنیم.

جوان متخصص سیستانی

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=24112

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 48در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴۸
 1. مردان بزرگ سیستان ………………,و………….. زمزمه های این ائتلاف بگوش میرسد درود بر هر دو بزرگوار و نام آور سیستان

  • بله.نمونه اش راامروزدرفرمانداری باحضضورافرادمعلوم الحالی دیدیم که بوی انتخابات به مشامشان رسیده وتازه بفکرسیبستان افتاده وخانه معتمدین تشکیل تابه اهداف سیاسی خودبرسند.اماکورخوندندکه اینبار……
   …..

  • باسلام، مردم سیستان تجربه بدی را پشت سر گذاشتند.مردم خوب سیستان سعی کنیم به سوابق افراد توجه کنیم.ما مردان بزرگی در امور کشور داشته وداریم …. خاک پای همه ای مردم سیتان

  • به نام خدا،مردم خوب سیستان درزابل دو مشکل اساسی داریم 1.مشکل کشاورزی و خشکسالی 2.مشکل عمران،شهرسازی واقتصاد لذا خواهشمندم درخصوص انتخاب افرادمتخصص با تجربه دقت بیشتری شود.مراجعه به سوابق افراد به راحتی نشان می دهد نماینده خوب کیست.

  • سلام،جناب آقای دکتر ……وجناب آقای دکتر ….حضور شما در انتخابات مجلس سیستان را خوستاریم.مردم زابل خسته شدن از شعار ،ای مردان عمل منتظریم.هیچ عذری پذیرفته نیست.اگرشانه خالی کردید درآن دنیا باید پاسخ گوی ماسیستانی ها باشید.

 2. ………………… اگر بیاد قطعاً مردم سیستان به ایشان رأی خواهند داد . یکنفر دیگر هم مرد جنگی می خواهیم . متأسفانه امام جمعه معزز زابل تمایلی برای نمایندگی مجلس ندارند وگرنه نمایندۀ دوم مردم سیستان ایشان بودند . امام جمعه معزز زابل که با این تلاش و قدرت مشکلات سیستان را پیگیری می کنند قطعاً نمایندۀ بسیار خوبی در مجلس برای سیستان می شدند .

 3. سلام…نیشگون محکم
  متاسفانه مردم سیستان همیشه گرفتار ای قضیه هستن ولی این دوره خیلی فرق میکنه مردم به کسی نیاز دارند مثل آقای …….که به تذکر بسنده نمیکنه و مثل بعضی ها……… ….. باید همه فن حریف باشن…دوستان این دوره لطفا طایفه گرایی رو کنار بگذاریم و به فردی شایسته رای بدید دیگر سیستان توان این رو نداره که دفتر نقاشی هر کسی بشه…

 4. باسلام بله زمزمه نیست،دارن کارهای خودشون رو انجام میدن تا یک نماینده ضعیف شهرستان دیگر رو به سیستان تحمیل کنند،بله وقتی که نماینده های ما ضعیف کار می کنند فرصت سوء استفاده رو به دیگران دادیم،پیش خودشون میگن عجب فرصت خوبی بوجود اومده این دو نماینده که ضعیف هستند بیایم با یک تیر دو نشون بزنیم نماینده ضعیف مون رو میدیم به همسایه و یک کاندیدا جدید می‌داریم توی میدون،شاهنامه آخرش خوشِ

 5. مردان بزرگ سیستان اگه قبلا رفتند که هیچ کاری نکردند افراد دیگری اگه است بسم الله

  • تا کی آمایش تکرار و خطا؟؟
   کسانی که اهل فن بودند که با تهمت و افتراء زدن از سیستان دور کردیم و افرادی که در پرسه شرکت میکنند را انتخاب کردیم حال باز روز از نو !
   دوباره آزمایش افراد جدید!تا کی؟
   هر چه بر سر سیستان و سیستانی بیاد حقش است تا این تفکرات را داشته باشد!!

 6. حضور دو فرد شایسته سیستانی اقایان دکتر …… و دکتر ……می تواند تا حدودی سیستان را در مسیر توسعه قرار دهد/خبرها حکایت از پیگیری جدی برخی افراد موثر کشور با توجه به مشکلات پیش امده برای سیستان در خصوص حضور این دو چهره برجسته اجرایی سیستانی در انتخابات پیش روی سیستان دارد.

 7. مشکل این هست که همین ………….

 8. سلام ما همان را میخواهیم که امتحانش را نه تنها در استان ما بلکه در استانهای دیگر داده و با نمره 20 بیسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسست قبول شده بیا ناجی سیستان یاور رهبر که سیستان در انتظار توست. اگه شما سیستان را نجات ندهید کار هیچکس نیست

 9. فرقی نمی کند چه کسی به مجلس برود.چون فردی که کار می کند حرف نمی زند و کسی که حرف می زند،کمتر اهل کار است. یکی کارهای زیر ساخت انجام می دهد وکسی اورا نمی فهمد و یا سرسپرده سیاستهای غلط سیسستان سوز نیست که متاسفانه گوشه نشین می شود،یکی هم تمام کارهای مثبت از ابتدای خلقت تاکنون را با زبان بازی به خود نسبت می دهد و یکی هم فقط حرف می زند و ایراد می گیرد ،بدون اینکه طرح تحقیقی و محاسبه شده برای پیشبرد اهداف عام المنفعه باشد. سیستان فردی را می خواهد که مانند آقای هاشمی زیرک و سیاستمدار باشد،مانند آقای خاتمی خوش بیان وآرام و متین باشد و مانند سرادر بزرگ جهان اسلام حاج قاسم،خدایی و شجاع باشد.وچون چنین رستمی پیدا نمی شود،پس تلاش شود لااقل افراسیاب و یا طوس را به میدان نفرستیم.

 10. همه می دانیم تلاش های خستگی ناپذیر چه کسی ناجی سیستان خواهد شد. سیستان کسی می خواهد که صد برابر یک نماینده کار کند

 11. سلام
  بگردیم دنبال فردی که به هیچکس حتی فامیلش باج نمی دهد.
  نسبت به مسئولین زبان تندی دارد و در مقابل مردم و کارگران مهربان و رئوف است.
  قابل خریدن نیست و در هیچ تیمی عضو نمی شود مگر برای سیستان مفید باشد نه یک حزب ؛ جناح یا فامیل خاص.
  یافت می شود بصیرت را افزایش دهید. از او بخواهیم بیاید…

 12. به واژه ی دکتر و مهندس و استاد دانشگاه نگاه نکنیم.لطفا این بار یک معلم و یک کشاورز سیستانی و یک روستا زاده را به مجلس بفرستیم که درد آشنا باشد نه یک استاد و دکتر پولدار که بی کاری را نمی داند که چه درد بزرگیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 13. میگن خانم اربابی معاون استاندار هم می خواد بیاد سیستان کاندید شود ……………………… . علت اینکه در زاهدان ما در شورای شهر هیچ نماینده ای نداریم چیست خوب علتش این است که هر طایفۀ سیستانی در زاهدان یک کاندید شورای شهر معرفی می کند و هر طایفه ای هم فقط برای کاندیدای خودش تک رأی به صندق می اندازد . در نهایت هر کاندیدای سیستانی 3 یا 4 هزار رأی دارد که مجموع همان رأی طایفه خودش است . به همین علت که به آن می گویند دودستگی و عدم اتحاد ما عملاً با اینکه به راحتی می توانیم حداقل یک سوم شورای شهر زاهدان را در اختیار داشته باشیم . هیچ کرسی را در اختیار نداریم .

 14. از حرف ها و وعده ها….. از 100 درصد غالباً شاید 10 درصد عملی شده باشند . مثل کاهش تعرفه برق ………….. ………

 15. الان دیگه هرکسی در سیستان مدرک دکترا دارد یا دانشجویی دکترا هست خودش را از همین حالا نماینده محسوب می کند . خواهشاً دست از منم منم بردارید . در سیستان 72 طایفه داریم هر طایفه ایی هم تمایل دارد یکنفر از اعضای طایفۀ خودش به مجلس راه پیدا کند . بهتر است بعضی ها خودشان را به نفع افراد شناخته شده کارآمد و با تجربه کنار بکشند . اما قاعدتاً با توجه به خصوصیات اخلاقی و رفتاری مردم سیستان این طور نمی شود و منم منم ها دوباره کاردست مردم سیستان می دهد .

 16. این بار دیگر برای مردم سیستان باید تجربه شده باشد که نمایندۀ ………….به مجلس نفرستند . …………………….. در حال حاضر سیستان به مرد جنگی نیاز دارد . سیستان کارش دیگر از سعی و خطا گذشته واقعاً نمیشه برای 4 سال بعد صبر کرد تو اون 4 سال سیستان ویران شده .

 17. سلام متاسفانه هنوز مردم ما مشکل را در فرد نماینده میدانند اشتباهی که هر بار با نماینده جدیدی میخواهیم جبران کنیم ولی باز هم عقبگرد… به دلیل اینکه مشکل خود مان هستیم اگر همه شاخصها را کاندیدا محترم داشته باشد باز هم چون مردممان در خصوص اصطلاحی همچون منافع مشترک یا همان منافع سیستان اشتراک نظری ندارند سیستان رو به نابودی خواهد رفت خواهشا کمی به منافع مشترکمان که همان سیستان است فکر کنید

 18. کلیۀ افرادی که در سیستان مدرک دکترا دارند و یا دانشجوی دکترا هستند برای نمایندگی مجلس کاندید خواهند شد .

 19. مرد جنگی فقط ….

 20. دوستان توجه داشته باشند به صرف اینکه شخصی برادر یا خواهر یا فرزند یکی از شهیدان پاک خطه سیستان باشد دلیل نمی شود که بتواند نمایندۀ خوبی هم برای سیستان بشود .

 21. آخرین نظرسنجی دکتر …………… 4 نفر برتر هستن

 22. دوستان و بزرگورنی که کامنت های مختلف بر اساس اطلاعات،عقاید یا تعصبات خاص خود می گذارید بر این امر نیز واقف باشید که ایران عزیز 80 میلیون جمعیت دارد و قریب 1350 شهر دارای شهرداری و 320 فرمانداری که تمام این مناطق اعم از ترک،کرد،لر،مازنی،گیلکی،خراسانی،عرب،ترکمن و عرب و…ادعای این را دارند که باید بیشترین سهم را در اداره منطقه و یا کشور داشته باشند پس بهتر است که ما سیستانی ها هم به اندازه توان واقعی اجرایی و اقتصادی و فرهنگی خود از منتخبین سیستان انتظار داشته باشیم و صد البته در این دوره بهتر است که مباحث قومی،طایفه ای یا اینکه فلانی کلون کجا هست یا نیست را کنار گذاشته یکبار بر اساس شیوه ای کاملا” دموکراتیک نمایندگانی به پارلمان راهی کنیم تا توان چانه زنی و حداقل حرف زدن سلیس و رسا را در مجلس داشته باشد نه اینکه بنده خدایی تازه به تهران وارد شود و بخواهد اسامی خیابان ها یا وزرا و سازمانهای مرتبط را فراگیرد که قطعا” این چنین فردی در دور اول فقط گرفتار این است که راهروهای مجلس را گم نکند و چند وام کم بهره کلان برای دوستان گرفته و تعدادی را هم استخدام کند!دوستان به هوش باشید به شعارهایی مقطعی و عوام فریبانه که در این چند سال داده شده توجهی نشود( من رستمم و تو یعقوبی و ما پهلوانیم) و از این دست حرف ها علم مدیریت نوین یا خیلی ساده تر اقصاد و شکم گرسنه این حرفها را نمی شناسد و بدانید که کاد الفقر ان یکون کفرا…بسیار نزدیک است که فقر به کفر بیانجامد!!!

 23. نماینده اگر گرفتار سیاسی کاری و عزل و نصب و استخدام و خدمت رسانی به دوستان و آشنایان نشود به خوبی می تواند کار کند . ولی اگر رانت و باج بگیرد در مقابل باید رانت و باج هم بدهد .

 24. با سلام.ضمن تشکر ازدست اندرکاران گندم پرس خواستم به این آقای متخصص پیشنهاد بدم بیاد کاندید بشه برای مجلس بلکه رفت اونجا ومشکلات سیستان رو حل کردالبته اونجا هم قطع ویقین بجای راهکار وپیشنهاد میره سراغ تخریب این و اون.

  • تخریب چرا جناب شهروند ؟
   حرفهای ایشون بحق بود در اغلب موارد , آیا مدیرانی که دراین مستند از وضعیت مدیریتی سیستان گلایه مند بودند خودشون دراین مساله دخیل نیستند ؟

 25. ضمن تشکر از گندم پرس از شما سوال میکنم دنبال مقصر گشتن وبا علم به اینکه تعدادی از این مدیران قصد دارند تا در انتخابات شرکت کنن گشتن دنبال نقاط ضعفشون مصداق تخریب نیست؟چرا همیشه دنبال مقصر میگردیم.چرا بدنبال طرحها وپیشنهادات سازنده نیستیم چرا به جون هم افتادیم.شما رو به خدابیایید وقت وانرژیمون رو در راه ایجاد یک انسجام فکری در انتخاب اشخاص اصلح صرف کنیم.این که کی چیکار کرده دردی رو از ما دوا نمیکنه.بگین الان باید چیکار کنیمکه سیستان نجات پیدا کنه.متشکرم

 26. پس معلوم شد سایت شما هم هدفمند پیش رفته .
  فقط برای انتخابات چراغ سایت رو روشن کردید.
  البته ژست فرمایشی شما در سایت شاهد فردا نشان از عمق جاه طلبی تان دارد که مردم می فهمند چه میکنید.
  سعی نکن حذف کنی که ….
  البته بعید میدانم که صاحبان قدرت و ثروت بتوانند نماینده ضعیفی را به سیستان تحمیل کنند. چون مردم بیدار شدند

 27. همه دوستان دارن ……نقطه چین….. میزارن بله اگه اگر دکتر حبیب اله دهمرده بیاد که خوبه ولی فکر نکنم بیاد
  حداقلش من اینطوری فکر می کنم که چرا کسی الان با این مقام و پست های مختلف کشوری باید بیاد و نماینده مجلس بشه
  ماکه از خدامونه http://dahmardeh.com

 28. یکی از دوستان در نظرشون گفتند مدیر سایت گندم پرس دچار جاه طلبی شده اند و از ژست گرفتنشون در سایت شاهد فردا این موضوع مشخصه . مگر دنبال مطرح شدن عیبی داره . بعدم بنده خدا آقای دهمرده همین که پیگیر مشکلات سیستان از طریق سایتشون هستند . خیلی کار بزرگی دارند انجام می دهند . اگر سایتهایی از قبیل گندم پرس وجود نداشتند که معلوم نبود برخی از مسئولین با داشتن حاشیۀ امن خبری چه بر سر ما می آوردند .

 29. از مدیر سایت گندم پرس تقاضا داریم که در سایتتون به بررسی عملکرد نمایندگان سیستان در این دوره بپردازید . ببینیم نمایندگان سیستان در این دوره به چه تعداد از وعده هاشون عمل نمودند . و چه تعداد پروژۀ نا تمام در سیستان داریم که به خاطر کمبود بودجه و سهل انگاری به حال خود رها شده اند .

 30. سیستان در حال حاضر ذو نماینده ……………

 31. طنز تاریخی سیستان از جایی شروع شد که با سیمان خودش سد ساختن به رومون ایا تجارت سیمان و پولش ارزش خشکی و اوارگی این خاک را داشت!!! میترسم غربی ها برما نفوذ کرده باشند….خخخخخخ

 32. در این دوره از انتخابات همه با هم از فردی که لیاقت خود را در اداره ی امور سیستانمان به اثبات رسانده است حمایت می کنیم… به امید روزی که همه ی دولت مردان از میان افراد شایسته انتخاب شوند…

 33. خوب این هم سیاست و زرنگی افغانها رو میرسونه سیمان رو از خودمون خریدن و با همون سیمان آب رو به روی ما بستن ما هم خوشحال از اینکه مشتری خوبی برای سیمان مون پیدا شده بهشون فروختیم .

 34. دوستان حرف خوبی زده اند . لطفاً عملکرد نمایندگان سیستان در این دوره را بررسی کنید . حق ما است که مطلع شویم که نمایندگان به چه تعداد از وعده ها و قول هایشان عمل نموده اند .

 35. به نام خدا
  سلام
  بنظرم بزرگان سیستان باید کسانی را انتخاب کنند که آیندگان در باره انتخاب شان خدا بیامورزی بفرستند.
  چون از ما ها که گذشت بچه های ما از گذشتگانشان حرفها خواهند زد.
  امیدوارم سیستانی آباد و سربلند خواهیم داشت.
  موفق پیروز و سربلند باشید.

 36. سیستان آباد نمیشود مگر چرچیل هایی که دیگران را پلی برای رسیدن به اهداف جاه طلبانه خود قرار می دهند حذف شود…آقایونی که دم از آبادانی سیستان می زنید عمل خودتون رو ببینید!!!!!!!اگر کسی به هر نحوی بالا میاد فکر میکنه لیاقتش رو داشته اشتباه نکنه لیاقتش نبوده..این جهلیه که ما خودمون باهاش داریم دست و پنجه نرم میکنیم ولی مردم ازین جهالت بیرون نمیان…به امید آن روزی که در محضر حق تعالی تمام ریا کاران و کسانیکه حق رو با فقط و فقط سمت خودشون میبینن و حق دیگران رو ضایع میکنن و با زبان نرم سعی در جلب رضایت کسی که حقش ضایع شده رو دارند جواب پس بدن…

 37. با تشکر از گندم پرس.عذر خواهی میکنم ظاهرا مطلب قبلی در خصوص نقد متخصص سیستانی بر مستند فاجعه پنهان ناتمام ماند.اجازه میخوام تا جواب برادر متخصص رو بدم.عزیز بزرگوار سلام.قبلا هم اشاره کردم که شرایط بد اقتصادی حاکم بردولت و به تبع اون ارگانها و دوایر دولتی بر هیچ کس پوشیده نیست.وقتی اغلب ادارات برای هزینه های جاری خودشون از جمله آب و برق دچار مشکل شده ودر پرداخت آنها مستاصل هستند بطوری که آب وبرق چند تا از اونها بدلیل بدهی قطع شده(نقل از سایتها)تصدیق خواهید کرد که حفظ ونگهداری از دام های مذکور با عنایت به محدودیت شدیداعتباری و هزینه های سرسام آور نگهداری وتالیف،خود کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است..کاملا مشهود است که ازبیرون گود نظاره گر بوده وغیر واقع قضاوت میکنید وهر عقل سلیمی درمیابد که از مدعیان مدیریت در همان حوزه هستید.ازسوی دیگر مگر تمامی مشکلات سیستان حل شده وتنها مشکل لاینحل منطقه همین گاو سیستانی است؟؟؟قضاوت را به خوانندگان فهیم،عادل و بیطرف سیستانی واگذار میکنم وبرای شما متخصص سیستانی بزرگوار آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم به جای اینکه بگوییم فلان مدیر چه گفت وفلان رییس چه کرد به این بیاندیشیم که اکنون چه باید کردوبرای نجات سیستان عزیز قدم برداریم،پیشناد بدهیم،راهکار ارایه کنیم،همفکری کنیم وکمرهمت ببندیم. مگر نه این که مدعی تخصص هستیم.بسم ا..

 38. با سلام خدمت مدیر فرهیخته ی گندم پرس.انتظار داشتم نظر بنده رو تایید بفرمایید.متشکرم

 39. دکتر حبیب الله دهمرده وحجت الاسلام والمسلمین کیخا بهترین گزینه برای سیستان هستند جدا از فامیل گرایی قومی وقبیله ایی برای سیستان به پا خیزید