تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

تجویز نابسامانی در دفترچه ی بازاری زابل

 • کد خبر : 31104
 • ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۰:۳۷
تجویز نابسامانی در دفترچه ی بازاری زابل

گندم پرس: برای خرید راهی مسیر بازار میشوم و بعد از پیاده روی از سمت خیابان امام خمینی به طرف بازار؛با تونلی مواجه میشوم که در عین حضور چندین فروشنده پر است از میوه ها و سبزیجاتی که هیچ جلوه ی زیبایی ندارند.     انقدر این تونل شلوغ است که راهی پیدا نمیکنم برای […]

گندم پرس: برای خرید راهی مسیر بازار میشوم و بعد از پیاده روی از سمت خیابان امام خمینی به طرف بازار؛با تونلی مواجه میشوم که در عین حضور چندین فروشنده پر است از میوه ها و سبزیجاتی که هیچ جلوه ی زیبایی ندارند.
 
IMG-20160106-WA0007
 
انقدر این تونل شلوغ است که راهی پیدا نمیکنم برای رد شدن از آن،کمی راهم را کج میکنم و به سمت خیابان میروم…
 
در کنار خیابان خانم هایی را میبینم که بر روی زمین نشسته و سبد سبزی را برای فروش در جلوی خود قرار داده اند؛با خودم بیشتر فکر میکنم و کلنجار میروم که اینجا ایستگاه تاکسی است یا زمین فروش سبزی؟!سبزی های ردیف شده حکایتی از تمییزی ندارد آن هم در خیابان و کنار جوی فاضلاب شهری!!چراغ ذهنم خاموش میشود و هیچ پاسخی از مرکز سلامت بازار دریافت نمیکند.
 
 
IMG-20160106-WA0013
 
هنوز از تونل میوه و تره بار فاصله نگرفته ام و تصمیم میگیرم وارد تونل شوم.
 
هنوز قدم اول را بر نداشته ام که گوجه ای زیر پایم له میشود؛وقتی به زمین این تونل ناپاک مینگرم و به آسمان یکرنگ و صاف و آبی زابل می اندیشم؛سودای آسمانی شدن به سرم می افتد.در قدم به قدم این تونل اگر چیزی زیر پایت له نشود و کثیفی و نابسامانی این مسیر را بیشتر نکند باید تعجب کرد.
 
IMG-20160106-WA0009
 
از تونل میوه و تره بار میگذرم  و با یقین میتوانم بگویم فضای آلوده اش جز تشدید بیماری چیزی برای مردم به ارمغان نمی آورد.کمی جلوتر پیرمردی نشسته و پارچه ای را پهن کرده و بدون هیچگونه سابقه ی پزشکی دارو تجویز میکند؛در داروخانه ی سیار پیرمرد؛ قرص های آفتاب گرفته ای وجود دارد که دوای هیچ دردی نیست!!جالب تر اینکه پیرمرد دارو فروش بسیار خرسند است از فروش داروهایی که هیچ دردی را درمان نمیکند.
 
IMG-20160105-WA0009
 
از کنار داروخانه سیار عبور میکنم و کمی جلوتر میروم؛شاید بتوان گفت اینجا قلب بازار است.هر چه دنبال یک مسیر هموار میگردم تا بتوانم راحت تر قدم بردارم اما راه دشواری درپیش دارم ؛یک گاری موز فروشی،بساط پهن شده در گوشه و کنار بازار از میوه و لباس گرفته تا اسباب بازی برای کودکان و انگشتری هایی که اتفاقا مشتری های زیادی هم دارد.
 
IMG-20160105-WA0008 IMG-20160106-WA0004
 
به محل تجمع مردم در بازار نزدیک میشوم؛هم مشتری ها و هم فروشنده های انگشتر در وسط بازار نشسته و چانه میزنند تا بالاخره به یک قیمت توافقی برسند.مسیر را ادامه میدهم و از همهمه و شلوغی و فضای ناسالم بازاری که میتوانست بهتر از اینها باشد خارج میشوم .
 
با خودم راه حل ها را مرور میکنم:اینکه اگر یک فضای سالم و ساماندهی شده برای فروش محصولات  وجود داشته باشد؛اگر قلب و مرکز بازار محل تجمع فروشنده های دوره گرد نباشد؛اگر با افتتاح غرفه هایی در تونل وحشت این مسیر؛یک بازار میوه و تره بار سالم ایجاد شود و هزار و یک اما و اگر دیگر …
 
بازار قلب توسعه ی اقتصادی یک شهر است و شهروندان انتظار دارند تا شهرداری با توجه به این امر فضای مناسبی را برای زیبایی شهری ایجاد نماید
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=31104

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 13در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۳
 1. بسیارزیبا وداسوزانه درمورد سیستان عزیز نوشته بودی ،شایدتلنگری باشد برای کسانی ک میتوانندب سیستان خدمت کنند ولی هیچ قدمی برنمیدارند ،.

  • با تشکر از گزارش بسیار ارزنده شما، لطفاً در خصوص کنار خیابان ها (محل پارک ماشین ها ) که مغازه داران با گذاشتن وسایل خود را مالک آن دارند هم گزارش تهیه کنید. ممنونم

 2. اینایی که گفتی بهش می گن واقعیت شهری
  این جایی که گفتی بهش می گن زابل
  کسی که باید مسئول سر و سامان دادن شهر باشه بهش می گن شهرداری.
  راستی می تونی عملکردشون رو در بنر بزرگ میدان انقلاب ( موشک ) ببینی
  شاید اونجا جایی برای این موضوعات در نظر گرفته باشند ولی ما که سالهاست این واقعیت ها رو دیدیم. شاید بعضی ها ندیدند

 3. جمع کنید در شهری که منبع در آمدی نیست اینا چیکارکنند
  شکم تون سیره از شکم سیری مطلب مسخره می نویسید

  • از این با ادب خاص خودتان صحبت کردید متشکر
   ساماندهی دلیلی بر قطع درآمد نیست.
   در بسیاری از شهرها مکان های تمیز و زیبایی برای دستفروشان در نظر گرفته شده.
   دوست عزیز کمی بیشتر صبر می کردید و متن رو دقیق می خوندید. مشکل اینه که بهداشت رعایت نمیشه وضع نابه سامان پیاده روهاست.
   مگر پیاده ها حق ندارند ؟

  • دوست عزیز قرار نیست کسی نون کسی رو ببره واین حرف شکم سیر و گرسنه تعبیر زیبایی نیست.
   این دست فروشان بزرگترین ضربه رو به بازار و کسبه وارد کرده اند ولی کسی برای جمع اوری شان حرفی نزده بلکه همانطور که در گزارش امده از شهرداری خواستند ساماندهی شوند.
   در جاهای قانونی تا شهر و بتزار چهره زیبایی به خود بگیرد

 4. من متاسفم برای مسولین شهری زابل !!!!!
  ایا خودشان از مسیر چهارراه کمیته امداد بطرف چهارراه چهارفصل پیاده رفتند ؟؟؟
  از شما گندمپرسیها تقاضا دارم گزارشی از وضعیت این خیابان با پیاده رو های ان تهیه کنید !!
  ظاهرا مغازه داران با شهرداری تعامل درجهت تضییع حقوق عابرین پیاده دارند!!!!

  • کو گوش شنوا اخوی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ انگار نه انگار که اینجا مردم دارن زندگی میکنند . بسیار متاسفم برای مسئولین شهر . نمی دانم چرا اینقدر بی تفاوت و بی خیال تشریف دارند . شما رو به خدا قسم کجای ایران حتی دورترین یا کوچکترین شهر رو دیدی که خیابان اصلی آن شهر مثل اینجا ( خیابان امام خمینی ره زابل ) زشت . کثیف . پر زباله . نخاله ساختمانی . نبود فضای سبز مناسب و عدم جدول گذاری درست و مناسب و از همه بدتر آسفالت خراب خیابان و ………………………………. هزاران هزار عیب ونقص دیگر رو یدک بکشه .

 5. با اقا سعید موافقم.

 6. این کاری که شما کردی وظیفه شورای شهره ولی متاسفانه الان به فکر رای جمع کردن هستن.این شورا ضعیفترین شوراست

 7. سلام همشهریان عزیز
  شهر زیبا پیاده روی تمیز بازار آرام و سازماندهی شده حق ما مردم زابل است که این امر را اصلا مطالبه نمی کنیم.با اینکه عزیزان من درشهرداری و شورای شهراز دوستان وبرخواسته از همین مردم هستند هنوز چهره زیبایی برای شهر زابل نمی بینم واین امر بارها متذکر شده در حد و توان یک شهروند.
  بنده بیست سال است که بازار زابل را کامل می شناسم .تغییراتی نسبت به قبل شده ولی کامل نیست .گوشه ای از کار هم متوجه خود مردم است .
  واین مشکلات اقتصادی هم صد برابر دست فروشی را افزایش داده که می بینیم چهره زشتی در بازار و سطح شهر شاهدیم
  در بازاری که گاو گوسفند و غیره احشام تردد کند
  درشهری که دست فروشی مثل قارچ بیداد می کند
  در سرزمینی که مردمانش پاکیزگی نمی خواهند
  شاید کار کردن سخت است
  ولی انتظار می رود از شهردار و شورای شهر زابل که فکری اساسی بحال بازار وزیبایی شهر بردارند
  چرا که اگرامروز تلاش نکنیم فردا دیر است
  شهر زیبا مکان تفریحی سالم حق ما مردم است پس تک تک دوستان برای این حق تلاش کنیم.
  زیرا چیزی که الان مشاهده می کنیم در شان مردم زابل نیست.
  باتشکر از دوستان گندم پرس

 8. تعجب از حذف راه حل ارائه شده

 9. باسلام…
  شهردار وحترم آقای نوری به فکر اول بازار باش نه اینکه چسبیدین به آخر بازار (بازار قبرستانی)
  از اول بازار شروع به نو سازی واز حراست محترم تعزیرات هم میخواهم که برای خورده فروشان ودست فروشان مکان معینی انتخاب کنند ومغازه هایی که باتابلوی بزرگ اعلام حضور میکنند دیگر این چیست که تمام وسایل مغازه را بیرون مغازه میچینند وفضای بزرگی را اشغال میکنند پیگیری کنید مسئولین محترم زابل
  تشکر