شهرگندمـــ :  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دولت در بودجه سال 94 توجه ویژه ای برای حفاظت و احیای تالاب های بین المللی هامون داشته است، گفت: برای تحقق این امر ردیف اعتباری اختصاصی برای تالاب های هامون دیده شده است.به گزارش شهرگندمـــ به نقل از  […]

شهرگندمـــ :  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دولت در بودجه سال 94 توجه ویژه ای برای حفاظت و احیای تالاب های بین المللی هامون داشته است، گفت: برای تحقق این امر ردیف اعتباری اختصاصی برای تالاب های هامون دیده شده است.
به گزارش شهرگندمـــ به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت،احمدعلی کیخا با اشاره به اهمیت احیای تالاب های بین المللی هامون افزود: اکنون در دولت این مساله روشن شده است که برای رونق زندگی مردم در سیستان، احیای تالاب های هامون بیش از پیش ضروری است از این رو توجه ویژه دولت به این موضوع باعث شد تا در بودجه سال آینده ردیف اعتباری اختصاصی برای حفاظت و احیای این تالاب لحاظ شود.

وی ادامه داد: مبلغ 50 میلیارد ریال برای مطالعه، حفاظت و احیای تالاب های هامون در بودجه سال 94 اختصاص داده شده است که امیدواریم با مدیریت مناسب این اعتبار بخش گسترده ای از مطالعات و اقدامات احیای تالاب ها در سال آینده انجام شود.

کیخا ادامه داد: احیای تالاب ها احیای زندگی مردم سیستان است از این رو تمام تلاش سازمان حفاظت محیط زیست کمک به مردم منطقه از طریق احیای این حوضه های آبی است.

وی با اشاره به برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در راستای حفاظت و احیای تالاب های هامون ادامه داد: اکنون سازمان تهیه و تدوین برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز تالاب های هامون را با مشارکت تمام دست اندرکاران و جوامع محلی در دستور کار خود دارد که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته تا آخر سال این برنامه تهیه و آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: با آماده شدن این برنامه مدیریت و با اعتبار تخصیص یافته امید می رود در سال آینده اقدامات مهمی در راستای احیای هامون ها انجام شود.

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود 5700 کیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان قرار دارد.

این دریاچه از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و مابقی هامون ها در خاک ایران قرار دارد.

سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی ، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر می باشد.

اغلب در سال های پر آبی و در فصل بهار بعد از بروز سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن ، سه هامون به هم متصل شده و به شکل یک نعل اسب دیده می شوند.
 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه