گندمــــ پرس : در حالی که هنوز کمتر از دو ماه از شروع سال تحصیلی میگذرد،مدیران برخی از مدارس دولتی دست به کار شده اند تا در همین ابتدای سال به بهانه ی تشکیل انجمن اولیا و مربیان مبالغ زیادی را از دانش آموزان و والدینشان طلب کنند.   برخی از اهداف انجمن اولیا و […]

گندمــــ پرس : در حالی که هنوز کمتر از دو ماه از شروع سال تحصیلی میگذرد،مدیران برخی از مدارس دولتی دست به کار شده اند تا در همین ابتدای سال به بهانه ی تشکیل انجمن اولیا و مربیان مبالغ زیادی را از دانش آموزان و والدینشان طلب کنند.

 

برخی از اهداف انجمن اولیا و مربیان در تامین مشارکت فکری در جهت ارتقای کیفیت آموزشی دانش اموزان و در کنار آن همکاری و همیاری برای ایجاد فضای اموزشی سالم خلاصه میشود.

 

 

چند وقتی است آمار نامه هایی که از سوی برخی مدارس جهت کمک مالی به مدرسه،به دانش آموزان داده میشود موجی از نگرانی را در والدین ایجاد کرده است.سرانه ی مدرسه واژه ی جدیدی نیست چنانکه اقتصاد آمـوزش و پرورش بر پایه ی مدیریت بهینه ی منابع و مصارف،به منظور افزایش بهر ه وری و شفاف سازی عملکرد آموزش و پرورش بنا شده است.

 

 

با توجه به یک برنامه ی اجرایی در سال 1393 از سوی آموزش و پرورش قرار بر این شد که بودجه ی مدارس براساس تعداد دانش آموزان محاسبه شود و هزینه ها صرف بهبود کیفیت مدارس و بهسازی طرح های عمرانی مدارس شود اما شواهد گویای چیز دیگری است.

 

عبدالله سلطان صبور عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با یکی از رسانه ها ی خبری تاکید کـرد:مـدارس دولتی مجاز به اخذ وجه در موقع ثبت نام از والدین نیستند.

 

 

همچنین قاسم جعفری عضو دیگر کمیسیون آموزش اظهار کــرد: براساس اصل 30 قانون اساسی تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و نباید در قبال امکانات و خدمات آموزشی از دانش اموزان شهریه دریافت کنند.

 

 

همچنین در شهریور،قبل از شروع سال تحصیلی رسانه ها برای کاهش نگرانی های والدین بابت مدرسه و دریافت پول های اضافی وارد عمل می شوند اما با گذشت یک ماه،تب خبرها می خوابد و دیگر کمتر کسی پاسخگوی اعتراض والدین به این اوضاع نا به سامان است.

 

 

بعد از تقسیم بندی مدار سبه دولتی و غیر انتفاعی انتظار میرود مدیران با تدبیر و اندیشه ی بیشتری به اهداف اصلی مدار س رسیدگی کنند و با ایجاد فضای مناسب محیط آموزشی درخوری را برای ادامه تحصیل دانش آموزان فراهم سازند.

 

 

وقتی پدیدار تغییر همه ی جهان را در بر بگیرد به یقین زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرا می دهد .طبیعی است که مدرسه در راس پدیدارهای جامعه قرار میگیرد.مدرسه امروزدیگر نمی تواند حالت سکون و رکود خود را ادامه دهد و تحولات سریع اجتماعی را نادیده بگیرد .

 

 

مدرسه خود باید عامل انگیزه ی هر چه بیشتر دانش آموزان باشد .ضرورت تعلیم و تربیت و آموزش درست و بجا میتواند برای جامعه ی فردا مناسب باشد .با ایجاد نواوریهای اساسی در آموزش همگان باید از حق و امکان آموختن در طول زندگی برخوردار باشند.اما این بدان معنا نیست که مدیران برای تسهیل کار خود ،نامه ای را بهانه کنند.

 

 

وجود دانش آموزان فقط در ارائه ی پول خلاصه نمی شود .دانش آموز این توانایی را دارد که در امر آموزش و فعالیت های آموزشی مسئولیت هایی را بر عهده بگیرد.آموزش و پرورش باید از چهارچوب کمک های مردمی بیرون اید چرا که از دیر باز آموزش یک امر عمومی تلقی میشده است.

 

 

گاهی هدف های تربیتی دانش آموزان در گرو مسائل جانبی قرا میگیرد و در صورت برآورده نشدن این مسائل اجبار مدرسه باعث می شود دانش آموزان با سرخوردگی بیشتر در مدرسه حاضر شوند و عواقبی چون اضطراب و ناسازگاری از عوامل روانی در دانش آمزان به شمار می آیند.

 

 

همتی یکی از والدین دانش آموزان می گوید:با توجه به وضعیت درآمد خانواده فرزندم را در یکی از مدارس دولتی ثبت نام کردم با این وجود د ردو ماه متوالی مهر و آبان،هزینه هایی را بنا به درخواست مدرسه و یا شاید اجبار مدرسه پرداخت کرده ام که این امر در یک مدرسه دولتی دور از انتظار است.

 

در یکی از نامه هایی که از سوی مدیر مدرسه به دانش آموزان داده شده امده است:”به ازای هر دانش اموز ،مبلغ پنجاه هزار تومان از اولیای محترم اخذ میشود.” یا در جایی دیگر از نامه اشاره شده” این مبلغ جهت تامین لوازم ورزشی و صندلی گردان و….اخذ میشود” از زمان های گذشته تاکنون دانش آموزان بر روی نیمکت ها و صندلی های چوبی مشغول به تحصیل بودند.کاش بجای صندلی چرخدار،فکری بشود به حال والدینی که برای دوری از هزینه های اضافی فرزندانشان را راهی مدارس دولتی کرده اند.

 

IMG-20151113-WA0000

 

ما از همه ی کسانی که نقشی در تعلیم و تربیت دارند می خواهیم این امر را مترادف با پول قرار ندهند چرا که تعلیم و تربیت یک امر جدی و حیاتی است و تداوم و سلامت جامعه ی انسانی اینک بسی بیشتر از گذشته به مدرسه وابسته است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه