بزرگواران اگر از تقدیم تقدیر نامه ها تمام شده اید کمی هم به فکر تامین آب باشید

  • کد خبر : 47599
  • ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
بزرگواران اگر از تقدیم تقدیر نامه ها تمام شده اید کمی هم به فکر تامین آب باشید
شاید در شهرهایی همچون خوزستان که در این روزها بسیار سر و صدا شده است شاید با کمی مدیریت بشود مشکل آب را تا حدودی کاهش داد اما در سیستان اگر دیر شود هیچگونه آبی نخواهد بود که بتوان مدیریتش کرد.

گندم خبر، مدتهاست از آخرین سیلاب ورودی به دشت سیستان میگذرد (قریب یک سال) و مخازن آب شرب و کشاورزی چاه نیمه ها در وضعیت اضطرار قرار گرفته است و هر گونه مانور و ریسک در خصوص تخصیصهای غیر اصولی فاجعه ای مانند سالهای قحطی سیستان را رقم خواهد زد.

در چنین شرایطی با اتکا به حجم فعلی، ذخیره و هدایت احجام مخازن برای آب شرب سیستان و کلان شهر زاهدان در اولویت  اصلی کار دولتمردان قرار گیرد. وزارت نیرو بعنوان ارگان متولی تامین آب و ابفا بعنوان توزیع باید در کنار ستاد بحران استان در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به جابجایی اب بین مخازن اقدام کنند تا برای پیگیریهای بین المللی در خصوص حق ابه  و راهکارهای دیگر جهت تامین اب شرب و بهداشت سیستان و کلان شهر زاهدان فرصت وافی و کافی باشد.

فرصتی که اگر از دست برود با وجود گرما و تبخیر زیاد این امکان میسر نخواهد شد، نمایندگان محترم سیستان و حتی زاهدان باید پیگیری لازم جهت تخصیص اعتبار مورد نیاز جهت پمپاژهای موقت روی مخازن باشند چرا که با توجه به افت زیاد و کاهش سطح اب داخل مخازن انتقال اب بصورت ثقلی امکان پذیر نمی‌باشد.

همانطور که میدانید جریان اب ورودی به سیستان وابسته به رودخانه هیرمند است و در این شرایط هیچ گونه امکان تامین اب برای مخازن امکانپذیر نیست و در صورت بروز مشکل اب شرب ناارامی های اجتماعی خارج از تصور نمی‌باشد و مانند دیگر شهرهای دچار تنش اب شرب ،حتی امکان تسکین موقت اب بصورت موقت هم وجود ندارد و پیامدهای ان دامنگیر این اب و خاک خواهد شد.

در شهرهایی همچون خوزستان که در این روزها بسیار سر و صدا شده است شاید با کمی مدیریت بشود مشکل آب را تا حدودی کاهش داد اما در سیستان اگر دیر شود هیچگونه آبی نخواهد بود که بتوان مدیریتش کرد.

مشکلات کدورت، طعم و بوی آب علیرغم تلاش پرسنل آبفا برای کاهش آن خود بیانگر کاهش ذخایر آبی می باشد.

پس تا دیر نشده اقدام نمایید.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=47599
  • دیدگاه‌ها برای بزرگواران اگر از تقدیم تقدیر نامه ها تمام شده اید کمی هم به فکر تامین آب باشید بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.