تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

برگزاری نهمین یادواره شهدای تاسوکی با حضور دکتر حبیب الله دهمرده

 • کد خبر : 21788
 • ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰:۴۲
برگزاری نهمین یادواره شهدای تاسوکی با حضور دکتر حبیب الله دهمرده

گندمــ پرس : نهمین یادواره شهیدان روحانی و شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوکی صبح امروز پنجشنبه در قم برگزار شد. به گزارش گندمــ پرس به نقل از  ابنا ـ نهمین یادواره شهیدان روحانی و شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوکی صبح امروز پنجشنبه در قم برگزار شد. در این مراسم که به رسم اسفند هر سال، […]

گندمــ پرس : نهمین یادواره شهیدان روحانی و شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوکی صبح امروز پنجشنبه در قم برگزار شد.

به گزارش گندمــ پرس به نقل از  ابنا ـ نهمین یادواره شهیدان روحانی و شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوکی صبح امروز پنجشنبه در قم برگزار شد.

در این مراسم که به رسم اسفند هر سال، برای گرامیداشت «روحانی شهید حجت الاسلام والمسلمین نعمت الله پیغان» و «طلبه شهید مسلم لک زایی» برپا شد «دکتر حبیب‌الله دهمرده» استاندار اسبق سیستان و بلوچستان، «حجت الاسلام والمسلمین نارویی» و «سردار ملکی» از همرزمان سردار شهید حبیب لک زایی به ایراد سخن پرداختند.

ارائه گزارش «دکتر شریف لک زایی» مدیرعامل مؤسسه عرشیان کویر تاسوکی و پخش کلیپی درباره سردار شهید حاج حبیب لک زایی و یادوارهای گذشته شهداء از دیگر برنامه های این نشست بود.

دهمرده: می توان «عبدالمالک ریگی» پرورش داد و می توان «سارا ریگی» تربیت کرد

دکتر حبیب الله دهمرده

دکتر حبیب الله دهمرده که در زمان فاجعه تاسوکی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان خدمت می کرد از سخنرانان این یاواره بود که درابتدای سخنانش، خداوند را برای حضور در این مجلس سپاس گفت و از بانیان آن تشکر کرد.

وی با ذکر اینکه در پایان اسفند هر سال، بهانه قشنگی جور شده است تا در سالگرد شهدای عزیز تاسوکی دور هم جمع شویم تأکید کرد: این مراسم یادبود همه شهدای انقلاب و اسلام است؛ نه متعلق به یک خانواده یا منطقه خاص.

رییس اسبق دانشگاه سیستان و بلوچستان سپس به استعدادهای خفته این استان پرداخت و گفت: در دوران طاغوت، استعدادکشی وجود داشت. به عنوان نمونه برای ما که در رشته ریاضی درس می خواندیم فقط تا حد لیسانس وجود داشت، آنهم با کیفیت پایین و در دانشگاههای شهرهایی مانند تهران، اصفهان و مشهد.

دهمرده ادامه داد: اما پس از انقلاب، نظام اسلامی سرمایه گذاری زیادی در این منطقه محروم کرد و هم اکنون استعدادهای سیستان و بلوچستان در حال شکوفایی هستند.

وی مرزهای شرقی کشور را یک ظرفیت دانست و نه یک تهدید، و تأکید کرد: ما می توانیم به گونه ای عمل کنیم که جوانان این استان «عبدالمالک ریگی» شوند و یا نخبگانی همچون «دکتر سارا ریگی» تربیت شوند.

استاندار اسبق سیستان و بلوچستان به اهمیت اقدامات توسعه ای در این استان هم اشاره کرد و گفت: در زمان کوتاه مسؤولیت من، ما پروژه های زیادی را آغاز کردیم که نیمه تمام ماند. دولتهای بعدی باید اینها را تکمیل کنند. لااقل به اندازه 10 درصد از پروژه هایی که ما شروع کردیم را این دولتها ادامه دهند!

وی به وحدت شیعه و سنی در این استان هم پرداخت و تصریح کرد: شیعه و سنی قرنهاست که در این منطقه در کنار هم زندگی کرده اند، اما نگونبخت های تاریخ گرد هم آمده اند و “عمروعاص گونه” به ایجاد تفرقه می پردازند.

استاندار سابق کرمان درباره فعالیتهای تفرقه آمیز در جهان اسلام هم گفت: دشمنان اسلام تعدادی نگونبخت به نام داعش را نیز با پول دور هم جمع کرده اند. «آقای رفیقدوست» می گفت: سطح فکری و فرهنگی این بدبخت ها آنقدر پایین است که تعدادی از افرادی که از اروپا به داعش پیوسته بودند از دست بقیه فرار کردند!

دهمرده با ذکر اینکه سیستان و بلوچستان در طول تاریخ هزاران شهید تقدیم اسلام کرده است تأکید کرد: این جاده، یکطرفه نیست. هر چه ما بیشتر برای خدا اگر کار و خدمت کنیم، به ما توفیق بیشتری می دهد. وقتی در این سرزمین مقدس برای شهادت بی بی دو عالم اینهمه عزاداری در دو دهه برگزار می شود، و وقتی برای امام حسین(ع) اینهمه بر سر و سینه زده می شود، مگر می شود لطف ائمه اطهار از این سرزمین گرفته شود؟

ملکی: شهداء، حسابگری نکردند

آخرین سخنران نهمین یادواره شهیدان روحانی و شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوکی، رییس مرکز تعالی معنوی کوثر بود.

«سردار جواد ملکی» وی در بیاناتی کوتاه به رمز توفیق شهداء پرداخت و گفت: آنچه شهیدان را به آن مرحله بالا رساند، چیزهایی است که اگر ما هم در زندگی از آنها پیروی کنیم می توانیم به مقام شهادت برسیم.

ملکی “حرکت به خاطر خدا”، “اخلاص”، “تکلیف گرایی” و “بی منت کار کردن” را چهار خصلت مهم شهداء خواند و گفت: حرکت شهداء فقط به خاطر خدا بود. آنها هر کاری کردند نیتشان قربه الی الله بود. امام(ره) فرمود: کار برای خدا اثرش تا ابد باقی می ماند. پس ما هم اینگونه باشیم و بدانی م که اگر یک سلام برای خدا کنیم اثر آن تا قیامت باقی خواهد ماند.

این همرزم سردار شهید حاج حبیب لک زایی ادامه داد: شهداء اخلاص داشتند و دنبال مابازاء و مزد نبودند. به عنوان مثال یک کسی بیاید بگوید که شهید حاج حبیب لک زایی بابت ایثار، جانبازی، پدر شهید بودن، فعالیتهای مهدوی و کارهای مختلفش حقی خواسته باشد.

ملکی اضافه کرد: شهداء دنبال نتیجه نبودند. یعنی حسابگری نکردند؛ بلکه دنبال تکلیف بودند. امام(ره) هم فرمود: ما مأمور به تکلیف هستیم نه نتیجه.

رییس مرکز تعالی معنوی کوثر در پایان تأکید کرد: خصوصیت چهارم شهداء این بود که بی منت و بدون ریا فعالیت کردند. آنها اصلا دنبال این نبودند که خودشان را تابلو کنند؛ زیرا اگر منیت بیاید ما هیچ دستاوردی نخواهیم داشت.

رونمایی از آثار جدید

در پایان مراسم، از سه اثر جدید‌ مؤسسه فرهنگی عرشیان کویر تاسوکی ــ از جمله دفتر پنجم کتاب حبیب دل‌ها ــ رونمایی گردید.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21788

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. دست مریزاد دکتر : تو ذخیره ای برای انقلاب و استان و کشور هستی

 2. همه مردم سیستان منتظر کاندید شدن دکتر حبیب الله دهمرده در انتخابات آینده مجلس در زابل هستن

 3. اقای دکتر……………..

 4. تاسوکی وشهدای آن ،همیشه در قلبها به عنوان نمادی از مظلومیت سیستان زنده خواهند ماندو آن گروه نگون بخت و از خدا مانده، لعن و نفرین ابدی را برای خویش خریده اند . امیدوارم بی مسئولیتی دولت مردان در رخداد این حادثه تلخ، از نظرها پنهان نماند و باعث شود تا ترفندهایی جهت ایجاد وحفظ امنیت در کشور اندیشیده شود.

 5. تاسوکی یه دشت شوره زار نیست، تاسوکی کربلای سیستان است. یاد و خاطر همه شهدا گرامی باد.

 6. خسته نباشی

 7. یاد و خطره شهیدان عزیز تاسوکی گرامی باد.
  درود بر مرد سازندگی و خستگی ناپذیر سیستان و مایه افتخار ما مردم دارالولایه دکتر دهمرده