گندم پرس : سرپرست دانشگاه زابل گفت: سمینار بین المللی گوهر شناسی و گوهر تراشی اسفندماه جاری در دانشگاه زابل برگزار می گردد. دکتر موسی بهلولی هدف از این سمینار را شناسایی پتانسیل های حوزه سیستان در دو سوی مرز و برنامه ریزی در آینده برای همکاری های منسجم تر علمی و فرهنگی بین دانشگاه […]

گندم پرس : سرپرست دانشگاه زابل گفت: سمینار بین المللی گوهر شناسی و گوهر تراشی اسفندماه جاری در دانشگاه زابل برگزار می گردد.

دکتر موسی بهلولی هدف از این سمینار را شناسایی پتانسیل های حوزه سیستان در دو سوی مرز و برنامه ریزی در آینده برای همکاری های منسجم تر علمی و فرهنگی بین دانشگاه زابل و مراکز علمی کشور دوست و همسایه افغانستان اعلام نمود.

وی افزود: گوهر تراشی و فرآوری سنگ های زینتی از صنایعی است که بصورت تاریخی در سیستان مورد توجه بوده است و حفاری های منطقه باستانی شهر سوخته نیز نشان می دهد که این صنعت با بهره گیری از نزدیکی با بدخشان افغانستان از اصلی ترین حرفه های مرسوم در این شهر باستانی بوده است.

گفتنی است سمینار بین المللی گوهر شناسی و گوهرتراشی با حضور اساتید برجسته علمی کشور پژوهشگرانی از کشور افغانستان و با همکاری دانشگاه زابل، دانشگاه قندهار، استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری ویژه شهرستان زابل در ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ در دانشگاه زابل برگزار خواهد شد.

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه