برگزاری جلسه مشترک نمایندگان سیستان با کارگروه احیای هامون/ ضرورت پیگیری حقابه هامون از سوی دستگاه دیپلماسی

 • کد خبر : 29518
 • ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۴
برگزاری جلسه مشترک نمایندگان سیستان با کارگروه احیای هامون/ ضرورت پیگیری حقابه هامون از سوی دستگاه دیپلماسی

گندمــــ پرس : رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون از برگزاری جلسه مشترک نمایندگان استان سیستان با اعضای کارگروه احیای تالاب هامون در آینده‌ای نزدیک خبرداد و گفت: حقابه تالاب هامون بالای 800 میلیون مترمکعب در سال است.   به گـــزارش گندمــــ پرس ،سیدباقر حسینی  با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت در خصوص […]

گندمــــ پرس : رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون از برگزاری جلسه مشترک نمایندگان استان سیستان با اعضای کارگروه احیای تالاب هامون در آینده‌ای نزدیک خبرداد و گفت: حقابه تالاب هامون بالای 800 میلیون مترمکعب در سال است.

 

به گـــزارش گندمــــ پرس ،سیدباقر حسینی  با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت در خصوص تامین حقابه هامون، گفت: باتوجه به پیگیری‌های انجام شده و تذکرات نمایندگان مجلس به دولت مبنی بر توجه به مشکلات استان سیستان وبلوچستان کارگروهی برای تامین حقابه هامون و احیای این تالاب تشکیل شد، البته مقرر شد که در آینده‌ای نزدیک جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان با اعضای کارگروه احیای تالاب هامون نیز برای بررسی‌های بیشتر برگزار شود.

 

نماینده مردم سیستان درمجلس شورای اسلامی، افزود: طبق قرارداد 1351 تاکنون هیچ حقابه ای از سوی دولت افغانستان دریافت نشده است، البته افغانستان سیلاب‌های غیر قابل کنترل وارد شده به سیستان را جزو حقابه محسوب کرده که این موضوع ازسوی جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست، بنابراین علاوه بر سیلاب‌های روان شده به ایران باید افغانستان حقابه سیستان را به طور کامل تامین کند.

 

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری کامل حقابه هامون، تصریح کرد: اگر چنانچه  حقابه به طور کامل تامین شود، می توان سیلاب‌ها را نیز به طور کامل به داخل تالاب هدایت و ذخیره کرد، اما در حال حاضر به دلیل عدم تامین حقابه به ناچار سیلاب‌های روان شده را باید برای آب شرب و مصارف کشاورزی ذخیره کرد.

 

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه درحال حاضر بخش بزرگی ازتالاب هامون خشک شده است، تصریح کرد: خشکی تالاب به دلیل عدم تامین حقابه موجب تخریب محیط زیست در این منطقه شده و هم اکنون انواع بیماری‌های ناشی از طوفان شن و ماسه در استان سیستان روبه افزایش است؛ همچنین مشکلات این چنینی باعث مهاجرت مردم این منطقه و مدفون شدن هزاران روستا در زیر شن‌های روان شده است.

 

رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون در مجلس شورای اسلامی، گفت: پس از سفر چندی پیش رئیس جمهور افغانستان به ایران تاکنون جلسات بسیاری در وزارت امور خارجه برای این موضوع برگزار شده که خروجی قابل قبولی نداشته است، از این رو از دستگاه دیپلماسی کشور تقاضا می شود که بحث حقابه هامون را با جدیت پیگیری کند؛ چرا که میزان حقابه هامون بیش از 800 میلیون مترمکعب در سال است که باید به طور کامل تامین شود.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=29518

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۹
 1. سیدباقر مخلصی شایسته مجلسی

 2. کمی به اعداد توجه داشته باشید ………راگفتند خرمن راآتش نکنید گفت خوب شد یادم آوردی

 3. می خواستم بفهمم ایا نمایندگان محترم سیستان در تولید این پشمک های دریاچه هم نقشی داشتند یا نه؟ البته یک پیرمردی در شبکه خبر مدعی شد اولین بار من و یکنفر دیگر این صنعت را در دریاچه رونق دادیم ولی بازهم ادم شک داره شاید نمایندگان نامه ای به جایی داده باشند و کار انها باشد؟

 4. سید جان فکر نمیکنی برا تبلیغات هنوز زوده ؟
  انشالله تو دوره بعدی به برنامه کاندیدا رای میدهیم و نه از روی لج و گذشته فک و فامیلش .
  به امید سرسبزی و سربلندی سیستان

 5. خیلی آتشی هستی آقای سیستانی

 6. منم بانظرشماحاتم جان موافقم چون سیدفامیلی نداردکه به خاطرفامیلش به اوکسی رای داده باشدفقط اخلاص وصداقت اوست

 7. سلام من نمیدونم چرا گندمی ها نظر من رو تایید نمیکنه دوستان محترم لطفا از روی احساسات طرفداری نکنید که زندگی مردم تباه میشه بیاییم دست به دست هم بدیم میهن خویش را کنیم اباد?شما چی دیدی از این سید محترم که ایقدر براش تبلغ میکنی بگو ما هم بدونیم نکن برادر سیستان دیگرجای خطا ندارد

 8. برادر من سیستان دیگر وجودندارد