گندمــ پرس : مشکلات تالاب بین المللی هامون در اجلاس سالانه کنوانسیون رامسر در اروگوئه مورد بررسی قرار گرفت .   به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان , مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و سرپرست هیئت ایرانی شرکت کننده در این کنفرانس با اعلام این مطلب گفت […]

گندمــ پرس : مشکلات تالاب بین المللی هامون در اجلاس سالانه کنوانسیون رامسر در اروگوئه مورد بررسی قرار گرفت .

81654206-6533301

 

به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان , مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و سرپرست هیئت ایرانی شرکت کننده در این کنفرانس با اعلام این مطلب گفت : کنفرانس تالابهای بین المللی با حضور کشورهای عضو کنوانسیون رامسر از 3 تا 11 ژوئن مصادف با 13 تا 21 خرداد ماه جاری در کشور اروگوئه برگزار شد. دکتر « سعید محمودی» افزود : در این کنفرانس با دبیر کل کنوانسیون تالاب های بین المللی در باره مشکلات تالاب بین المللی هامون ، گرد و غبار ، حقابه تالاب و اتفاقات ناشی از خشکی آن صحبت کردم که او نیز قول پیگیری و بررسی این موضوع را داد .

وی افزود : در  این کنفرانس عملکرد سه ساله در رابطه با تالاب های هامون ، هورالعظیم و دریاچه ارومیه بررسی و در باره راهبردهای تعیین شده و مباحث مدیریت زیست بومی تالاب بحث شد. وی خاطر نشان کرد : ایران ، در باره تالاب بین المللی هامون ، یکی از کشورهای عضو کنوانسیون است ، اما افغانستان به عنوان طرف مقابل برای بررسی مشکلات و مسائل تالاب هامون عضو این کنوانسیون نیست .

وی اضافه کرد: البته عضو نبودن افغانستان به این معنی نیست که کاری در رابطه با تالاب هامون از سوی این کشور انجام نشود ، چرا که هامون یک تالاب بین المللی است و این کشور نیز باید به تعهدات بین المللی پایبند باشد تا بتوان مسائل هامون را به صورت یکپارچه حل کرد . وی خاطر نشان کرد: قسمتی از تالاب هامون که در ایران است ، بین المللی است و قسمتی که در کشور افغانستان واقع شده به دلیل عضو نبودن این کشور در این کنوانسیون بین المللی نیست و در صورتی  که افغانستان عضو این کنوانسیون شود مسائل مربوط به هامون راحت تر ، منسجم تر و یکپارچه  بررسی می شود . سرپرست هیئت ایرانی شرکت کننده در این کنفرانس گفت : تالاب هورالعظیم نیز یکی از تالاب های بررسی شده در این سفر بود که بین ایران و عراق مشترک است و با توجه به عضویت عراق در این کنفرانس توانستیم مشکلات هورالعظیم را با این کشور بررسی کنیم .

وی تصریح کرد : یکی دیگر از مباحث، اقدامات انجام شده در رابطه با دریاچه ارومیه و برنامه ها و راهبردهای محیط زیست و بررسی مسائل زیست بوم تالاب های ایران بود. شایان ذکر است : اجلاس سالانه کنوانسیون رامسر با حضور 160 کشور در اروگوئه برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین کشور تشکیل دهنده اجلاس حفاظت از تالاب هاست و بر این اساس این کنوانسیون به عنوان کنوانسیون رامسر نامگذاری شده است .

در خصوص تالابهای بین المللی هامون مشکلات اقتصادی ، مهاجرت ، بیماریها و دیگر مسائل مربوط به مردم سیستان با دبیرکل کنفرانس مطرح گردید . همچنین مباحثی در خصوص تشکیل کمیته های استانی و ملی تالاب های بین المللی هامون و پی گیریهای شخص استاندار در تشکیل کمیته آب استان نیز با دبیر کل کنوانسیون بین المللی رامسر مطرح گردید

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه