تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

با توام , دلسوز سیستانی : همیشه فریاد نه ! گاهی هم گوش کن

 • کد خبر : 25968
 • ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۳:۰۱
با توام , دلسوز سیستانی : همیشه فریاد نه ! گاهی هم گوش کن

سلام , از همان روزهای نخست آغاز بکار گفته بودم , لحظاتی هست که لازم است باهم درد دلی داشته باشیم و از مسائلی که رخ میدهد گزارشی به شما همراهانم ارائه کنم , بی واسطه , بی پرده , رک , صریح و البته با رعایت ادب.     اتفاقاتی در هفته های گذشته […]

_______20140111_1646593349 سلام , از همان روزهای نخست آغاز بکار گفته بودم , لحظاتی هست که لازم است باهم درد دلی داشته باشیم و از مسائلی که رخ میدهد گزارشی به شما همراهانم ارائه کنم , بی واسطه , بی پرده , رک , صریح و البته با رعایت ادب.

 

url

 

اتفاقاتی در هفته های گذشته رخ داد که بابت رخداد آن , دلگیر تر از همیشه شدم و وقتی فکر کردم , یکی از نتایجی که حاصل شد این بود که بسیاری از تلاشهایمان برای یکی شدن و جا انداختن دوستی ها بی نتیجه بوده است , دل شکسته تر از دیروز این مطلب را نوشتم تا کمی آرام گیرم و شاید و شاید و بازهم شاید گوش شنوایی پیدا شود و از این آفت لحظه ای هم که شده دور شویم.

هرچه کنکاش کردم , بروقوع آن رخداد , علتی بجز اینکه عده ای قصد دارند ما را با همین مسائل گرفتار کنند تا از اصل موضوع دور شویم و کاستی ها را نبینیم و عملکردهای نادرست به حاشیه برود , نیافتم .

یکی مطلبی می نویسد و دیگری  , توصیه می کند که این مطلب نادرست را نقد کن , در همان کلام اول تلقین میکند که مطلب نادرست است و وظیفه تو نقد کردن و کوبیدن  !!!

و ما هم از همه جا بی خبر شروع می کنیم , غافل ازاینکه آنکه برمسند تکیه زده , ذهن مرا به این سمت برده تا عملکردش که با دهها سوال مواجه است از نظرها دور بماند و افکار سمت و سویی دیگر به خود بگیرد , عملکرد ما اما گونه ایست که نشان میدهد , او در کارش موفق شده و ما غافل تر از دیروزیم.

مانده ام چرا وقتی مطلبی نوشته می شود  دلواپسی های دیده می شود , آنهم از کسانی که از جنس  دلواپسان این روزها نیستند و متاسفانه این وسط اگر کسی از سرخیرخواهی هم تلاشی جهت رفع این مساله داشته باشد در نهایت محکوم می شود , میدانید چرا ؟ چون هر دو طرف ماجرا گوشی برای شنیدن نداریم و تنها آموخته ایم فریاد بزنیم و منم منم کنیم و درنهایت هم هیچ عاید نمی شود و همان که او میخواهد می شود.

بله با توام , دلسوز سیستان , همیشه فریاد نزن , لحظه ای هم  گوش کن و آموزش بده که چگونه بتو گوش فرا دهند.

توصیه میکنم که در نوشته های اینچنینی , اگر چه حتی تند و احساسیست هم جانب ادب رعایت شود و بجای دلواپسی که بی شک پذیرفته شده نیست , از نقد غیر منصفانه دوری کنیم و  آنچه را فکر میکنیم درست است نشر دهیم تا شاید توانسته باشیم , حداقل بخود بقبولانیم که ما آزادی بیان را در ظاهر امر قبول داریم و به حرف مخالف هم احترام میگذاریم , البته بازهم مودبانه و با زبان احترام.

بله چه اشکال دارد , آنچه رخ می دهد را هر کس پس از مشورت (حداقل) با وجدانش به رشته تحریر درآورده و منتشر نماید ؟ و از نقد وقت گیر بپرهیزیم  و ما نیز با وجدان خود خلوت کنیم و هرآنچه درهمان خصوص صحیح است را به رشته تحریر در آوریم , بدون اینکه از مطلب و یا نویسنده  مطلب قبلی اسمی به میان بیاوریم ؟

متاسفانه این چالشیست که بدان دچاریم و این مساله به غفلت ما دامن می زند , در ابتدا عرض کردم , بوی دیگری به مشام میرسد که شاید ما را گرفتار همین گیر و واگیرها می کنند تا کمبودهای که ناشی از عملکرد ضعیفشان هست دیده نشود , کمی تفکر کنیم دراین خصوص شاید درست باشد !!!!

و توجه کنیم که ما اینجا ایستاده ایم به جنگی رو در رو ,  غافل از اینکه , دشمن , پشت سرمان با خنجر ایستاده و منتظر فرصتی دیگر است ( دشمنی که دهها خنجر برما  فرود آورده و گویا بدان عادت کرده ایم) و تمام تلاشش این است که ما را رو در روی یکدیگر قرار دهد , این آرزوی بسیاری از بدخواهان سیستان است که تا حد بسیاری تحقق یافته و ما نیز با برخی رفتارها بدان دامن می زنیم و طوری رفتار می کنیم که گویا بر پیدا و برنهان آگاهیم و بدتر از آن عملکرد برخی دیگر طوریست که گویا خدا را نیز بنده نیستند , بدانیم و آگاه باشیم که این یک آفت است و باید و باید و باید تلاش کنیم تا پشت این آفت را به زمین بزنیم و اتحاد و همدلی داشته باشیم , تا شاید , تا شاید , تا شاید فردایی بهتر داشته باشیم . ان شالله

بیاد داشته باشیم که اینگونه تاختن , به جان نیمه جان سیستانی , دیگر او را از داشتن دشمنی خنجر بدست بی نیاز می کند

 

و در واقع حیف از این همه توانی که بیهوده خرج میکنیم

یا حق _ یونس دهمرده

 

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=25968

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. باسلام وعرض خسته نباشید خدمت دست اندرکاران این رسانه فقط خاستم یک گله از جناب دهمرده کنم که باوجود اینکه پیشنهادی رو در مورد فضای سبز شهری داشتم که صددرصد بزرگترین معضل سیستانه شما نه توجه کردید ونه اهمیتی به این مشکل بزرگ شهردادید حتی شماره تماسم گذاشتم برای همکاری وهمفکری بیشتر درمورد این قضیه اما موردتوجه قرارندادید اهمیت دادن به نظرات خانندگان سایت قطعا راهگشای خوبی برای حل مشکلات بیشمار شهره ممنون وموفق باشید

  • سلام دوست عزیز
   حق با شماست , دیرکرد ما چهت توجه به این مساله رو به حساب بی توجهی نگذارید و ان شالله بزودی مساله مطرح خواهد شد , متشکر از تلنگری که ارائه کردید

 2. موفق باشی

 3. باسلام.دمت گرم داداش بااخباربروزومطالب منطقی سیستانی غیوروباغیرت جبهه فرهنگی واقعا سخت ترازجبهه جنگیست امیدوارم موفق باشی عزیز

 4. سلام
  موضوع و مطلب حساسی بیان شد که همه گرفتار آنیم
  عزیزان مسلم است رفتارها و نظارتهای اجتماعی گذشته ما به رفتارهای انفرادی و منم منم تغیز کرده بدون اطلاع کامل از موضوعی قضاوت و نظر کارشناسی می دهیم و دلیل انکه معتقدم نخواهیم توانست نتیجه مطلوبی در سیستان بگیریم هم همین رفتار انفرادی و فعالیتهای عمرانی !!! بدون کار فرهنگی است که ساختمانها را می سازیم واز انسان سازی غفلت کرده ایم و داده منفی شده و مسلم نتیجه مثبت از داده منفی نمی توان گرفت و بهمین دلیل روزی از عدم مدیریت آب می نالیم و نمی دانیم مشکل در بی مسئولیتی من است که آب را سرقت می کنم و سرقت می کنند و بی تفاوت و واکنشی و تنبیه اجتماعی نسبت به سارق نداریم بعد شکایت که مدیریت نیست. دولت چند نفر نیرو در مسیر آب رودخانه ها بگمارد! اگر می خواهیم نتیجه بگیریم روحانیت معزز مسئولیت قبول کند و رفتارهای اجتماعی فراموش شده را مجدد احیا و دست مدیران و بزرگان و مردم را در دست یکدیگر قرار دهد یعنی ابتدا کار فرهنگی اجتماعی کنند و برنامه هائی هم برای بازگشت و جذب نخبگان ازدیگر استانها داشته باشیم و بدانیم ما میراث دار ملتی در شهر سوخته هستیم که فعالیتهای اجتماعی و بالاترین جذب نخبگان دنیا را داشته اند و اکثر اول های عالم از انها بوده ا ست .