گندمــــ پرس : محمد مجوزی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل  گفت: در راستای طرح های اقتصادی در دانشگاه آزاد زابل ،طرح پرورش شترمرغ را بصورت پایلوت آغاز کردیم که به مرور زمان به جامعه کشیده شده و امروز شاهد آن هستیم که بعضی از افراد ترغیب به پرورش شتر مرغ شدند.   رئیس دانشگاه آزاد […]

گندمــــ پرس : محمد مجوزی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل  گفت: در راستای طرح های اقتصادی در دانشگاه آزاد زابل ،طرح پرورش شترمرغ را بصورت پایلوت آغاز کردیم که به مرور زمان به جامعه کشیده شده و امروز شاهد آن هستیم که بعضی از افراد ترغیب به پرورش شتر مرغ شدند.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل با اشاره به اینکه با اجرای این طرح به دنبال سود دهی نیز هستیم،افزود: طبق قوانین و مقررات دانشگاه؛۲۰درصد از بودجه سالانه دانشگاه غیر از شهریه بدست می آید و این یکی از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی زابل است و که در این راستا طرح پرورش شتر مرغ را راه اندازی کرده است .

 

مجوزی اظهار داشت: بدلیل اینکه در سیستان تعدادی از پرورش دهندگان بصورت سنتی در حال پرورش حدود ۵۰۰ شترمرغ هستند و سود چندانی بدلیل نبود شرکت فرآوری عاید آنها نمی شود ،قصد داریم شرکت فرآوری و بسته بندی محصولات شترمرغ را در سیستان راه اندازی کنیم تا امکان بسته بندی تمام قسمت های مورد استفاده بدن شترمرغ در سیستان فراهم شود.

 

وی تصریح کرد: به همین منظور از طریق هماهنگی با سازمان دنبال تأسیس شرکتی هستم که بتواند این مشکل سیستان و پرورش دهندگان شتر مرغ را حل کند.

 

مجوزی با بیان اینکه چون تمام اعضای بدن شتر مرغ قابل استفاده است،افزود: هدف ما ایجاد شرکتی است که بتواند تمام فرآورده های این حیوان را بصورت بسته بندی برای صادرات به دیگر استانها انجام دهد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل با اشاره به اینکه ما پیگیر تأسیس رشته های کارشناسی ارشد علوم دامی در این دانشگاه هستیم گفت: قصد داریم رشته های خاص مثل رشته شتر مرغ را در مقطع ارشد و دکتری و رشته های خاص علوم دامی را جذب کنیم.

 

وی به بخش دیگری از برنامه های دانشگاه اشاره کرد: یک بخش تحقیقاتی برای دانشگاه در نظر گرفتیم و همانطور که دانشگاه ملی مرکزهای تحقیقاتی ایجاد کرده ،در این دانشگاه به دنبال ایجاد باغ وحش هستیم که جنبه بازدید دارد.

 

مجوزی با تاکید بر اینکه هفت هکتار زمین را برای ایجاد باغ بخش مجزا کردیم،گفت: باغ وحش فقط محل حیوانات وحشی نیست، بلکه حیوانات اهلی خاص هم نگهداری می شوند و پرورش شتر مرغ خود زمینه ساز راه اندازی یک باغ وحش و یا مکانی جهت نگهداری حیوانات خاص که جنبه بازدیدی داشته باشد را در این دانشگاه فراهم نموده است  تا بسیاری از مردم سطح شهر و دانشجویان از این مکان بازدید داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل مهمترین هدف را ایجاد شرکت فرآوری شترمرغ دانست و افزود: در تلاش هستیم رشته های خاص دامی در مقطع ارشد و دکتری را در دانشگاه جذب کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون تنها تعداد 50 شتر مرغ بصورت پایلوت جهت پرورش وارد کردیم ،افزود: تلفات چندانی نداشتیم و تلفات در حیوانات غیر معمول نیست.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه دومین واحد دانشگاه آزاد در استان هستیم که بهترین رشته های ارشد را داریم.گفت: امسال برای اولین سال بالای ۳۰۰ دانشجوی ارشد داریم و این برای دانشگاه آزاد اسلامی زابل افتخار است.

 

وی با اشاره به اینکه از طریق وزارت علوم و دوستانی که در وزارت علوم داشتم مجوز 4 رشته ارشد را برای دانشگاه آزاد گرفتم ،گفت:جذب رشته ارشد برای دانشگاه ساده نیست اما بنده با امضای مستقیم شخصیت های وزارت علوم توانستم چهار رشته ارشد را برای دانشگاه جذب کنم و در حال حاضر پنج کلاس برای ارشد آماده کردیم.

 

مجوزی بیان کرد: 2500 متر زیر بنای آموزشی را امسال در دانشگاه آزاد اضافه کردیم.

 

وی تصریح کرد: امسال در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته اضافه شده است و هیچ رشته ای از دانشگاه آزاد اسلامی زابل حذف نشده است.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل در بحث عمرانی امسال را موفق ترین سال واحد دانست و گفت: به این دلیل که تمام امتیازات مدنظر سازمان مرکزی را گرفتیم و همچنین چون ساختمان ۷۵درصد ساخت را در ظرف ۸ ماه به اتمام رساندیم.

 

وی عنوان کرد: ساختمان آی تی بصورت کامل ساخته نشده بود و در ظرف ۸ ماه با هزینه یک میلیارد تومان ساختمان را آماده بهره برداری کردیم. چرا که به سازمان قول داده بودم قبل از شروع سال تحصیلی جدید ساختمان را تحویل دهم.

 

مجوزی اظهار کرد: هشت هکتار از اراضی را تبدیل به باغات کردیم که جنبه تحقیقاتی، سوددهی و هم فضای سبز است و هشت هکتار زمین را بصورت پایلوت تبدیل به مزرعه کردیم و نهال در باغات کاشتیم.

 

وی با اشاره به اینکه من پیمانکار ندانشتم و از افراد فضای سبز دانشگاه استفاده کردم،افزود:  ۷۰۰۰ متر فضای فضای سبز در دست اقدام است و در ۱۵ هزار متر فضای دانشگاه ۲ فضای سبز و پارک دانشجویی در حال ساخت است و تا یک ماه دیگر به بهره برداری می رسد.

 

مجوزی یادآور شد : فضای سبز واحد را بیش از دو برابر کردیم و همچنین ۱۵۰۰ متر اطراف دانشگاه را حصار کشی و دیوار کشی کردیم و در بحث ایجاد پارکینگ هر چند هزینه ای در برنداشته اما ضرورت داشت. و در زمینی به متراژ ۴۰۰۰ مترمربع در کنار دانشگاه، زمین خالی را تبدیل به پارکینگ کرده و برای آماده سازی و زیر با همکاری شهرداری زابل صورت گرفت .

 

وی ادامه داد: پارکینگ اکنون افتتاح شده و روزانه در حدود ۲۰۰ ماشین پارک می شود اما گنجایش آن تا ۱۰۰۰ دستگاه خودرو است و این در جهت سوددهی به دانشگاه و هم رفع مشکل دانشجو برای پارک خودرو نیز حل شده و از سوی دیگر یک نظم هم بوجود آمده است.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: روزانه ۵۰۰ تومان از دانشجو برای پارک خودرو گرفته می شود که وجود این پارکینگ به نفع دانشجو است و در اداره این پارکینگ از نیروی کار مازاد دانشگاه استفاده کردم.

 

مجوزی با بیان اینکه دانشگاه هزینه ندارد ،گفت: فضای سبز ۸ هزار متر مربعی را نیروی فضای سبز دانشگاه انجام می دهد و در این کار نیروی خارج از دانشگاه به کارگیری نشده است.

 

وی با بیان اینکه هر منتقدی می تواند انتقاد خودش را با راهکار بنویسد،افزود: در کنار انتقاد به محاسن هم اشاره کنند چرا که انتقاد باید سازنده باشد. / اوشیدا

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه