گندمـــ پرس : مطلبی به قلم یکی از همکاران گرانقدرمان , از فعالین فضای مجازی و از قلم بدستان با تجربه حوزه کار رسانه ای سیستان که بسیار مورد احترام بنده و دیگر همکاران نیز می باشند , در فضای مجازی منتشر شده است که با عنایت به اینکه برای تهیه این متن زحمت فراوانی  […]

گندمـــ پرس : مطلبی به قلم یکی از همکاران گرانقدرمان , از فعالین فضای مجازی و از قلم بدستان با تجربه حوزه کار رسانه ای سیستان که بسیار مورد احترام بنده و دیگر همکاران نیز می باشند , در فضای مجازی منتشر شده است که با عنایت به اینکه برای تهیه این متن زحمت فراوانی  کشیده شده و به جهت قضاوت شما گرامیان و همراهان , آنرا باز نشر می کنیم , تا شما دراین خصوص اظهار نظر فرموده و بنده را راهنمایی نمایید تا ادامه راه را با صداقت و شجاعت بیشتری  ادامه دهم . ان شالله

به گزارش رسانه خبری تحلیلی . . . . . . . . .  : پس از انتشار مرقومه ی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زابل در رسانه خبری تحلیلی…، تقدیر و تشکر از نگارنده این نامه ، باعث ایجاد شبهاتی برای عوامل سایت گندم پرس شده است بطوری که در ابتدای امر جناب آقای نیشگون این سایت در تاریخ 17 اسفند ماه 93 با مطلبی تحت عنوان جوابیه نیشگــون به نامه محبت آمیز رئیس اداره منابع طبیعی به گندمــــ پرس و پس از آن نیز مدیر محترم سایت گندم پرس در مطلبی دگر با عنوان جوابیه یونس دهمرده به نامه منتشر شده از سوی رئیس منابع طبیعی زابل در تاریخ 24 اسفند ماه 93 واکنش نشان داده اند.

از آنجاییکه گویند : سکوت چو از حد بگذرد دوست گمان بد برد ، بر آن شدیم برای رفع شبهات ایجاد شده و برخی از مواردی که به رسانه خبری تحلیلی…مربوط می شود و نیز جنبه عمومیت دارد فصل به فصل پاسخ دهیم . اما در خصوص مطالبی که حول محور نماینده شریف مردم سیستان و ریاست منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زابل می چرخد ، ورود نخواهیم کرد ، چرا که معتقدیم آنها قطعا اهلیت داشته اند که یکی به عنوان منتخب مردم و دیگری به سمت مسوول در حکومت علوی برگزیده شده اند و در صورت نیاز و صلاحدید خود پاسخگوی مطالب منتسب به خویش بوده و نیاز به وکیل ، وصی و … ندارند.

در پی درج جوابیه ریاست اداره منابع طبیعی و ابخیزداری شهرستان زابل ، رسانه خبری تحلیلی سیستان پرس از پاسخ ارائه شده و نیز کسانی که در پی شفاف سازی و پاسخگوی مطالبات مردم هستند و راه را هموار نمی سازند تا عده ای فرصت طلب و منفعت طلب که از هر لحظه ای برای ابراز وجود ، تخریب دیگران و ایجاد شکاف بین مردم و مسوولان استفاده می کنند تقدیر و تشکر نمود و از سایر مسوولان هم خواست در مقام پاسخگویی به درخواستها و مطالبات مردمی بر آمده و با سکوت در برابر در خواست های مردم ، راه را برای هجمه و تخریب از سوی جریانهای افراطی مهیا نسازند.

خوشبختانه رسانه خبری تحلیلی… در بیان مطلب فوق با توجه به رسالت و خط و مشی این سایت که حفظ حرمت و کرامت انسانهاست به هویت و مشخصات هیچ شخص حقیقی ، حقوقی و سایتی اشاره نکرده است ، حال اینکه سایت گندم پرس این مطلب را به خود منتسب نموده است ، امری ست عادی ، پیش از این نیز به چنین مواردی که اصلا اسمی از این سایت و مدیریت محترم آن نبرده شده است ، واکنش نشان داده و به خود معطوف نموده است ،که به تشریح یکی از این موارد که مشتی ست نمونه خروار خواهیم پرداخت:

مدتی قبل در پی شهادت دو تن از هموطنان عزیز مان در روستای نصیر آباد شهرستان سرباز ، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای که در خبرگزاری خانه ملت در تاریخ 12 دی ماه 93درج شده است،نسبت به این حادثه واکنش نشان داده و بیان داشته بود : از 4 وزیر «اطلاعات»، «دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح»، «کشور» و «آموزش و پرورش» سوال خواهیم کرد که چرا در راستای دفاع از معلمینی که در بلوچستان مشغول خدمت به کشور هستند، تلاش نمی‌شود و ….(برای مشاهده این خبر اینجا کلیلک کنید)

پس از انعکاس مصاحبه نادر قاضی پور در سایت های محلی منطقه سیستان و تعدادی از خبرگزاریهای رسمی کشور ، دکتر حسینی در پایگاه اطلاع رسانی خویش به این امر واکنش نشان داده و اظهار داشته اند: برخی از رسانه ها و سایت ها خبری با قراردادن مصاحبه قاضی پور نماینده مردم ارومیه و بدنبال آن عدم انعکاس اقدامات نمایندگان سیستان سعی در تخریب و سواستفاده داشتند که مردم آگاه سیستان به خوبی از اهداف تخریبی این رسانه های هدف دار اطلاع دارند. و ….(برای مشاهده این خبر اینجا کلیک کنید)

 

این در حالی بود که نماینده مردم شریف سیستان نامی از هیچ رسانه و خبرگزاری به میان نیاورده بودند و مصاحبه نادر قاضی پور ، در سایت های : رسانه خبری تحلیلی سیستان پرس ، گندم پرس ، سیستان آنلاین ، نی زار ، خبرگزاری خانه ملت ، باشگاه خبرنگاران و حداقل ده ها سایت دیگر در کشور درج شده بود، اما تنها سایتی که گلایه نماینده مردم سیستان را منتسب به خود دانست و در مقام پاسخ برآمد گندم پرس بود. چگونه است هر وقت بحث ……. پیش می آید این سایت موضع گرفته و واکنش نشان می دهد ، آیا این حرکات و رفتار مصادق عبارت معروف شاه به کلاهش پری دارد نیست ؟!

در اقدامی دیگر در واکنش به تقدیر و تشکر صورت گرفته در ابتدای نامه رییس اداره منابع طبیعی شهرستان زابل که پیش از این نیز بدان اشاره کردیم ، نیشگون گندم پرس با آن … همیشگی به مطلبی تحت عنوان: از طرفی ما که در آن جلسه معروف «نشست ….. » که نمی دانم چه کسانی بودند و کدامشان نبودند و فقط می دانم تعدادی خواص بودند , حضور نداشتیم که روان نویس های چند ده هزار تومانی بگیریم و بعدش هم «هیس»!!!! و مباحثی در خصوص فروختن قلم و آشنایی با رسالت قلم پرداخته است.

در باب جایگاه و رسالت قلم با عنایت به اینکه ما مسلمان هستیم و همواره آموزه های دینی و سفارشات معصومین (ع) را سرلوحه امورات دنیوی و اخروی خود قرار می دهیم به ذکر حدیث گهر باری از پیامبر اکرم (ص) در این بخش بسنده می کنیم و در مباحث بعدی بیشتر به آن اشاره خواهیم کرد ، پیامبر اعظم(ص) در خصوص ارزش و جایگاه قلم می فرمایند : «ان اول ما خلق الله القلم». فقال له: اکتب. قال: «یا رب، و ماذا اکتب؟ قال: اکتب مقادیر کل شی حتی تقوم الساعه»: همانا نخستین چیزی که خداوند متعال آن را آفرید قلم بود پس به او فرمان داد: که بنویس، عرض کرد: پروردگارا! چه بنویسم؟ فرمود: مقدار و تقدیر هر چیزی را تا روز قیامت.»

مدیر محترم سایت گندم پرس در بخشی از جوابیه ای که در پاسخ به نامه رییس اداره منابع طبیعی زابل صادر نموده اند ، بیان داشته اند : حرفی اگر زده میشود باید کامل و واضح بگوییم تا شبهه بوجود نیاید.

جناب مدیر مسوول محترم: شما که دیگران را به روشنگری سفارش می کنید و عبارت پاچه گرفتن را به آن زیبایی تفسیر و به خود منسوب نمودید! چرا ماجرای «جلسه معروف «نشست ….. » که نمی دانم چه کسانی بودند و کدامشان نبودند و فقط می دانم تعدادی خواص بودند , حضور نداشتیم که روان نویس های چند ده هزار تومانی بگیریم و بعدش هم «هیس»!!!!» را برای مخاطبان تان تشریح نفرمودید ، که این شبهه برای آنها ایجاد شود ،سایتی که مدعی صدای مردم و فریاد سیستان است و در بی پروایی شهره آفاق می باشد، اینگونه در لفافه به بیان موضوع پرداخته است ؟

شایدبرای شما تشریح و انعکاس ماجرای آن نشست مرموز !! سخیف باشد ، اما لازم است برای تنویر افکار عمومی و بیان حقیقت به شرح آن پرداخته شود:

در شامگاه 22 بهمن 93 به میمنت سی و ششمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، تنی چند از اصحاب رسانه که شامل سایت های : سیستان پرس، نی زار ، کیانسه، سیستان ما ، هامون پرس ، سیستان آنلاین ، زهک آنلاین ،آوای سیستو ، راه پیشرفت ، خبرنگار خبرگزاری ایرنا و آقایان حمید و رسول عباسی فعالان محیط زیستی و دست اندرکاران گروه سیستان فراموش شده در شبکه های اجتماعی ، در نشست خبری با سرپرست شهرداری زابل حضور بهم رساندند.

عدم دعوت از سایت گندم پرس به هر دلیلی در نشست فوق ، باعث شد تا تمامی عوامل این سایت نسبت به این رویداد موضع گرفته و زمین و زمان را بهم بدوزند که چرا ما را دعوت نکرده اند ، و اولین بازتاب این عدم دعوت مطلبی بود تحت عنوان حکـایت نیشـگـون از عـملـکــرد شـورا و شـهــرداران که روز بعد از نشست مذکور و در تاریخ پنج شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ در سایت گندم پرس درج شد و پس از آن نیز شهرداری و شورای شهر زابل میهمان ثابت سایت گندم پرس شدند و برخروجی آن قرار می گیرند!!

مدیرمحترم سایت گندم پرس : آیا شایسته است که عدم دعوت از سایت شما ،تاکید می کنیم به هر دلیلی چه عمدا و چه سهوا ، باعث شود هبه ای ( به قول شما روان نویس های چند ده هزار تومانی) را که بر اساس دین مبین اسلام جایز می باشد و پیامبر اسلام(ص) در این خصوص می فرمایند : لَا تَزَالُ‏ أُمَّتِی‏ بِخَیْرٍ مَا تَحَابُّوا وَ تَهَادَوْا وَ أَدَّوُا الْأَمَانَه :« امّت من تا هنگامى که یکدیگر را دوست بدارند، به یکدیگر هدیه دهند و امانتدارى کنند، در خیر و خوبى خواهند بود.» به عنوان رشوه و سکوت در برابر حق تلقی میکنید و مجموعه ای از همکاران را خود را فقط و فقط به دلیل عدم دعوت از سایت گندم پرس ،به قلم فروشی و عدم آشنایی با رسالت قلم متهم می کنید! و در پی اعتراض یکی از دوستان حاضر در این نشست به عین جملاتی که سایت شما همکاران رسانه ای را به آن متهم کرده است ، نسبت به تغییر و حدف کلمه رشوه اقدام می نمایید، آیا این است تعریف شما از رسالت و جایگاه قلم !؟

«جناب مدیر محترم در بخش دیگری از جوابیه تان خطاب به ریاست منابع طبیعی زابل بیان فرموده اید: آیا بواقع ما حق سوال کردن برای مردم و بخصوص منتقدین خود هم نباید قائل شویم ؟ در نظامی اسلامی مانند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این مساله کاملا جا افتاده و سوال کردن و پاسخ شنیدن حق قانونی و عرفی مردم است و برمانیز واجب است از آموزه های نظام اسلامی تبعیت کنیم.زمانی میتوان این سوالات را توهین فرض کرد که خود را به هیچ عنوان پاسخگوی افکار عمومی ندانیم , در غیر اینصورت مواردی که بیان شد , سوالاتیست که بسیاری در ذهن دارند و پاسخ شنیدن حق آنان است. آیا بواقع سوال پرسیدن نشان از بی تقوایست یا دانایی ؟؟» چند سوالی به ذهن مان خطور کرد و بر آن شدیم بر اساس توصیه سرکار در پی پاسخ به این سوالات از سوی شما بر آییم.

 

قطعا بیاد دارید در مراسمی که بمناسبت روز خبرنگار در دانشگاه زابل امسال برگزار شد و به جنابعالی و سایر حضاری که در این نشست حضور داشتند ، خودکار هدیه داده شد ، آیا قبول هبه از سوی ریاست دانشگاه مذکور را هم در زمره ، هیس ، سکوت ، رشوه و قلم فروشی تلقی می کنید !!!

آقای مدیر :چندی قبل در مراسمی که حضرتعالی بعنوان جوان مطالبه گر سیستان معرفی شدید ، به شما هدایایی تقدیم شد ، آیا دریافت هبه در این مراسم را نیز در زمره ، هیس ، سکوت ، رشوه و قلم فروشی تلقی می کنید !!! یا نه آنچه که به سود شما است قبول دارید و هر آنچه بر خلاف میل و اراده شماست نمی پذیرید!! اصلا شما به این جمله گهر بار اعتقاد دارید: آنچه را که برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه را که برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم نپسند.؟!

این گونه اقدامات در شان رسانه ای که خود را سخنگوی مردم و نیز واقف به رسالت قلم می داند نیست ، به قول نیشگون شما ،عدم تحقق آنچه که برخلاف نظر و اراده ماست نباید باعث شود تا : آدم چشم خود را ببندد و دهانش را باز کند برای فریاد کشیدن درد !!!! خدا وکیلی این واژه های مودبانه در قاموس کدام قوم و قبیله وجود دارد ؟؟؟ .

آیا جنابعالی وقتی که به دلیل عدم دعوت سایت گندم پرس در این نشست، همکاران رسانه ای خود را به هیس و قلم فروشی متهم کردید،یاد آن جمله ای که به ریاست منابع طبیعی در نامه ی تان نثار فرمودید : ((وقتی این بخش از نامه شما را مطالعه میکردم بی اختیار به یکی از آموزه های که درعلم سیاست داشته ام , به توهم توطئه , که در برخی سیاستمداران وجود دارد , فکر میکردم و آنرا بهتر درک کردم)) فکر نکردید و آنرا درک نکردید ؟!!!

مدیر محترم: در بخشی دیگر از خطابه حضرت عالی به ریاست منابع طبیعی زابل اظهار داشته اید: تعریف و تمجید از مردان قدرت کاری دشوار نیست و اما درمقابل , نقد آنان و نوشتن واقعیاتی که اطرافشان رخ میدهد کاریست دشوار که از هرکس بر نمی آید.

آری ترغیب و تشویق مردان قدرت به پاسخگویی مطالبات مردم کاری آسان است و در مقابل نقد کردن امری ست دشوار ، که باید جنبه عدل و انصاف در هر دو صورت مد نظر قرار داد ، چرا که در صورت عدم تحقق آنها، موجبات آزردگی مومنان و خدواند متعال را به دنبال خواهد داشت.

جناب مدیر :همواره تلاش و سعی مان بر این بوده است که حفظ حرمت و کرامت انسانها را سرلوحه کار خویش قرار دهیم اگر مشکل و موردی را شاهد بودیم ، سعی نمودیم با تعامل موضوع را به مسوول مربوطه منعکس نماییم و از حادثه ای و اکشن کردن موضوع پرهیز کرده ایم ، تاکید می کنیم چرا که به این اصل معتقدیم که کرامت و حرمت انسانها باید حفظ شود ، یک درصد احتمال داده ایم که مشکل و کاستی (با عرض پوزش) از بی لیاقتی فرد نیست و شاید منابع ، امکانات و تجهیزات و … نیز در این امر دخیل باشند. گواه این ادعای مان مدیر مجموعه ای که شما در آن فعالیت می نمایید،می باشد و هرگاه مشکلاتی مربوط به حوزه ایشان مشاهده کردیم به وی منعکس نمودیم و از رسانه ای کردن آن خودداری نمودیم.الحق والانصاف ایشان هم در صدد رفع مشکلات به نحو شایسته برآمدند.

پیوسته بر این عقیده هستیم ، شاید اشخاص از منظر ما از جایگاه رفیعی برخوردار نباشد ، اما در میان خانواده ،اقوام ، آشنایان و جامعه، دارای قرب و منزلت می باشند، لذا با حرمت مومنان بازی نکرده ایم و حتی اجازه نداده ایم کاربری با درج نظر در سایت ما به آنها توهین کند و در کل به گونه ای گام برداشته ایم ، که نقدی از آنها در سایت ما درج شود ، با اشتیاق و رغبت به پاسخ آن اقدام فرمایند و از نثار درود و سلام خداوند متعال به ما، شرم و ابایی نداشته باشند و خودداری نکنند!

هیچگاه در اموراتی که در آن تخصص نداشته ایم ، ورود نکرده ایم و به خود اجازه نداده ایم که مجموعه ای را که در سرما و گرما و تعطیلات مشغول خدمت به مردم هستند،رو سیاه معرفی کنیم و یا سازمانی راکه با فرهنگ و تمدن مردم در ارتباط است را به سخره بگیریم و به صادرات و واردات آفتابه ترغیب و تشویق کنیم. !!! و…

هرگز به خود رخصت نداده ایم که از حد و حدود خود تخطی کنیم و پیر و بزرگ قومی را مورد مواخذه قرار دهیم و باعث تحریک احساسات این قوم شویم ، مدام بر آن بودیم که خود را جای دیگران قرار دهیم و براین اصل پایبند باشیم که مملکت قانون دارد ، و خدای نکرده خطایی از هرکسی و در هر جایگاهی سر زند قانون به آن رسیدگی خواهد کرد و دیگران حق ورود به آن و برانگیختن احساسات مردم را ندارند.

جناب مدیر :افتخار می کنیم به خط و مشی واصولی که بر مدار آن تکیه کرده ایم و خوشحالیم از این بابت که به رسالت و جایگاه قلم واقف هستیم و مانند کسانی که دم از رسالت قلم میزنند و قلم را با تیر سه شعبه اشتباه گرفته اند نیستیم.

مدیر محترم سایت گندم پرس:در فصلی دیگر از نامه پر از مهر و محبت تان به رییس منابع طبیعی زابل ، از بزرگان و پیشکسوتان عرصه قلم و رسانه درخواست نموده اید تا شما را یاری رسانند تا به بیماری مجیزه گویی مبتلا نشوید . و اظهار داشته اید که اینچنین نیستید :

جناب مدیر: همان مجیزه گویی که از آن یاد کردید و به جای متوسل شدن به خداوند متعال به بزرگان قلم ،از هراس مبتلا شدن به آن پناه بردید ، مانند نقد کردن امری ست دشوار که لیاقت و توفیق می خواهد، که ما از آن محروم هستیم و خود را در آن حد نمی بینیم ، اگر این سعادت نصیب ما هم می شد ، قطعا برای ما نیز مراسم رشد و نمو می گرفتند ، و القابی مانند ، کنت ، دوک و شوالیه به ما اهدا میکردند ، برای حمایت از ما و پشتیبانی مالی از سایت ما به صف می ایستادند و دیگر نیازی نبود با هزینه شخصی و افتخار به مردم خدمت کنیم و به قلم فروشی و هیس و … متهم شویم ، کرور کرور بودجه و اعتبار به سمت و سوی ما برای تخریب جریانات رقیب و مسولان دولت تدبیر و امید در اقصی نقاط گیتی در پوشش نقد، سرازیر می شد و …

آقای مدیر:در قسمتی دیگر از نامه مذکور بیان فرموده اید که عدم اشتغال اهلبیت مکرمه حضرت عالی علیرغم شایستگی به دلیل بی مبالاتی و رشادتهای شما می باشد !!

مگر می شود در جامعه اسلامی چنین اعمالی بر خلاف عرف و شرع صورت پذیرد ؟ قطعا این چنین نیست چرا که در کشورمان هزاران خواهر و برادر تحصیل کرده و شایسته وجود دارد که متاسفانه ، مشکلات و موانع پیش روی بحث اشتغال مانع از جذب و بکار گیری آنها می شود. لذا از حضرتعالی که مدعی آشنایی به علم سیاست هستید ، داشتن چنین تصوری که عدم اشتغال اهلبیت شما بر اساس کینه توزی و خصومت، آنهم در جامعه اسلامی می باشد بعید به نظر می رسد!!

مدیر محترم سایت گندم پرس: از آنجاییکه شما به صراحت بیان داشتید که سوال کردن و پاسخ شنیدن حق قانونی و عرفی مردم است ، لطفا بفرمایید،آیا نقد متخصص بدون نام و نشان سیستانی خطالب به خانم عالی , که در تاریخ پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۲ ب.ظ و با کد مطلب : ۲۰۸۸۰ در سایت گندم پرس درج شده است را مصداق تخریب و شبنامه تلقی می کنید و لاغیر؟

قَدْ مَکَرَالَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّـهُ بُنْیَانَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ‌ عَلَیْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَیْثُ لَا یَشْعُرُ‌ونَ

آن کافرانی که پیش از اینان بودند نیزمانند اینها مکرها برای پایمال کردن حق اندیشیدند،لیکن خداوند بنای آنها را از پایه ویران کرد و سقف برسرشان فرو ریخت و عذاب خدا از جایی که نمی فهمند آنها را فرا رسید.«آیه 26 سوره مبارکه النحل»

«و السلام علی من اتبع الهدی»

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه