گندمـــ پرس : نماز جمعه این هفته شهر زابل به امامت حجت الاسلام کیخا امام جمعه معزز زابل در مصلی المهدی برگزار گردید. امام جمعه زابل در خطبه دوم نماز جمعه و در بخش پایانی آن خطاب به نمایندگان سیستان درمجلس شورای اسلامی گفت : از مسئولین عزیز خواستاریم که طرح تجارت چمدانی را پیگیر […]

گندمـــ پرس : نماز جمعه این هفته شهر زابل به امامت حجت الاسلام کیخا امام جمعه معزز زابل در مصلی المهدی برگزار گردید.

امام جمعه زابل در خطبه دوم نماز جمعه و در بخش پایانی آن خطاب به نمایندگان سیستان درمجلس شورای اسلامی گفت : از مسئولین عزیز خواستاریم که طرح تجارت چمدانی را پیگیر باشند. بیشتر مسئولیت این طرح بر دوش نمایندگان عیز ما در مجلس است و ما خواهش می کنیم که نمایندگان ما پیگیر این مسئله باشند.

هر کاری دارند کنار بگذارند و درد سیستان را ببینند. اینجا تنگه احد است. حتی اگر شده در مجلس تحصن کنند برای این مسئله , ما هم دیگر نمی توانیم به مردم بگوییم که صبر کنند.

بنده بارها گفته ام، تمام مردم ایران صبورند ولی سیستانیان اصبر الصابرین اند. صبورترین مردم اند در ایران. باید مشکلات برطرف شود تا سیستان نفسی بکشد

 

 

خطبه اول :

به گزارش گندمـــ پرس به نقل از وبسایت دفترامام جمعه , وی در ابتدا گفت : خودم و شما بزرگواران را به تقوا سفارش می کنم به رعایت حقوق الهی که این خودش تهذیب نفس است . واجبات را انجام دهید و هرآنچه که حرام شده را ترک کنید که این خودش یعنی تقوا.

در این هفته ایامی را داریم که فرصت مناسبی برای تهذیب نفس و خود سازی است ایام فاطمیه. ایام سوگ وغم شهادت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا( سلام الله علیها)

 

خداوند با غضب فاطمه (س)غضبناک می شود و با رضایتش راضی

وی در ادامه تصریح کرد:چقدر دختر پیغمبر را شناختیم؟پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: پدرش فدایش شود. مادر پدر است. خداوند متعال در شأن حضرت مریم(س) این آیه را در کتاب خودش قرار داده: ملائک به مریم گفتند: مریم خدا تورا انتخاب کرد و پاک و طاهر قرار داد و به عنوان برترین و والاترین بانو دربین زنان قرار داد.

پیامبر(ص) می فرماید:دخترم فاطمه(س) سرور تمام زنان است از اول خلقت تا پایان خلقت.باز هم جهت برطرف کردن شبهه ،جای دیگر می فرماید :فاطمه(س) سرور زنان بهشت است که یکی از آن زنان بهشتی مریم(س) است.یعنی مقام حضرت زهرا(س) بالاتر از مقام حضرت مریم(س) است.

وی در ادامه افزود: فاطمه(س)، فاطمه نامیده شد،چون خلایق از شناخت او عاجزند و ذهنشان و درکشان دور از فهم مقام حضرت زهرا(س) است. لذا در روایت داریم که سوره قدر درباره یحضرت زهرا(س) است/ فاطمه لیله القدر است و تو چه میدانی لیله القدر چیست؟ همه از معرفت و شناخت فاطمه عاجزند.

پیامبر اکرم(ص) خطاب به حضرت زهرا(س) فرمود: دخترم، کسی که بر تو درود و سلام و صلوات فرستد خداوند تمام گناهانش را می بخشد و در هرجای بهشت که باشد،خداوند او را به من ملحق می کند.

اگر هیچ روایتی جز همین روایت نبود همین کافی بود برای اثبات مقام عصمت حضرت زهرا(س). کسی که به چنین درجه ای از کمال برسد،قطعا این شخص معصومه است.در غیر این صورت روایت نقض می شود . لذا ما شیعیان عقیده داریم که مقام حضرت زهرا(س) از جمیع خلایق بالاتر است، جز پیامبر(ص) وحضرت علی(ع). یعنی این بانوی بزرگوار شخصیت سوم کاینات است و این جایگاه زن در اسلام است.

وی در ادامه افزود: امام زمان(عج) در مورد مادرشان می فرمایند: شخصیت دختر رسول خدا(ص)برای من الگویی نمونه است پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: روز قیامت از عرش منادی ندایی سر می دهدکه: ای اهالی محشر سرهایتان را پایین بیتندازید و همه چشمانتان را ببندید،چون فاطمه(س) می خواهد از صراط گذر کند. همه به احترام سرها را پایین انداخته و چشم ها را می بندند و حضرت از صراط می گذرد و هفتاد هزار کنیز از حورالعین در معیت حضرت حرکت می کنند.

حضرت زهرا(س)بهترین دختر برای پدر،بهترین مادر برای اولاد و بهترین همسر برای شوهرش بود.این ایام فاطمیه را تسلیت عرض می نماییم و امیدواریم تا خداوند به ما توفیقی دهد تا از این ایام به نحو احسن استفاده نموده و بهره مند شویم.

81504776-6272878

 

خطبه دوم

حجت الاسلام کیخا در خطبه های دم بار دیگر نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت نمود و اظهار داشت: به حرام و حلال توجه داشته باشید خصوصا به لقمه ای که برای خانواده تان تهیه می کنید.لقمه حرام روح انسان را آلوده می کند، که در این صورت دیگر قرآن ، توسلات و زیارات دیگر اثر گذار نیست. تقوا یعنی عبد خدا بودن در تمامی مراحل و با تمام اعضا وجوارح مراق احکام دین خدا بودن.

حجت الاسلام کیخا در ادامه با اشاره به جمعه 8 بهمن روز امور تربیتی و تربیت اسلامی بیان داشت: این روز را به همه به خصوص معلمین عزیز تبریک عرض می نمایم. تمامی تربیت ها باید در فضای اسلامی و در راستای اسلام باشد. فضای خانواده ها باید فضایی اسلامی باشد. این ماهواره های که دشمنان اسلام برای آنها هزینه می کنند معنایی ندارد که در خانه یک مسلمان باشد.ماهواره تاثیرات مخربی بر ذهن کودکان می گذارد و آنان را از تربیت اسلامی دور می کند. وی در ادامه گفت: شنبه 9 اسفند سالروز تشکیل بنیاد مستضعفان و جانبازان است.امام راحل(ره) از همان ابتدای انقلاب به فکر مستضعفان بوده اند. و امروزه می بینیم که انقلاب اسلامی ما برکات زیادی داشته است.

حجت الاسلام کیخا در ادامه سخنانش افزود: همین روز روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندان است.امیدواریم که تولیدکنندگان تقوا را رعایت کنند. صداقت در تولید داشته باشند مسائل شرعی را رعایت کنند. آن کشاورز عزیزی که گندم را به بازار می دهد زکاتش را بدهد،بعد وارد بازار کند. اگر زکات داده نشودو این گندم وارد بازار شود ،آنوقت است که می بینیم چرا دعاها مستجاب نمی شود. بخشی از حقوق مصرف کنندگان مربوط به مسائل شرعی است که باید رعایت شود.

چهارشنبه 13 اسفند سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به روایت 75 روزاست.ایام فاطمیه را ارج نهیم تا برکت وارد زندگیمان شود.

وی در ادامه با اشاره به 14 اسفند سالروز تشکیل کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال 57 اظهار داشت: در همان ابتدای پیروزی انقلاب نگاه امام به مستضعفین و فقرا بود. به حقوق فقرا توجه کنیم. مومن کسی است که طبق نص قران در اموال او حقی برای سائل نیز قرار داده شده.

خیرینی که مربوط به این منطقه اند در ابتدا باید نگاهشان را به دارالولایه معطوف کنند و با سرمایه گذاری ها در منطقه خودشان بخشی از مشکلات این منطقه را رفع کنند. در این منطقه اشتغالزایی ایجاد کنند. این امور سب آیاد شدن دنیا و آخرت آنان می گردد.

 

تشکر از  استاندار , فرماندار , شهردار و اعضای شورای شهر

از شورای اسلامی شهر و شهرداری زابل برای اجرای نهضت آسفالت و زیباسازی میادین که باعث نشاط و شادابی شهر شده و همچنین از استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان زابل که با اختصاص بودجه در این زمینه نقش آفرینی داشتند، قدردانی کرد.

 

جهت برقراری طرح تجارت چمدانی نمایندگان هرکاری دارند کنار بگذارند و این مساله را پیگیری کنند

از مسئولین عزیز خواستاریم که طرح تجارت چمدانی را پیگیر باشند. بیشتر مسئولیت این طرح بر دوش نمایندگان عیز ما در مجلس است و ما خواهش می کنیم که نمایندگان ما پیگیر این مسئله باشند.تا کنون کارهای خوبی دراین زمینه انجام شده است اما کافی نیست.

هر کاری دارند کنار بگذارند و درد سیستان را ببینند. اینجا تنگه احد است. حتی اگر شده در مجلس تحصن کنند برای این مسئله , ما هم دیگر نمی توانیم به مردم بگوییم که صبر کنند.

بنده بارها گفته ام، تمام مردم ایران صبورند ولی سیستانیان اصبر الصابرین اند. صبورترین مردم اند در ایران. باید مشکلات برطرف شود تا سیستان نفسی بکشد

 

برای دانلود صوتی خطبه های نماز جمعه کلیک کنید

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه