تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

افتتاح شهرک صنعتی فضایی سیستان + گزارشی از کارخانه موفق کیک و نوشمک زاریس

 • کد خبر : 23073
 • ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۴۱
افتتاح شهرک صنعتی فضایی سیستان + گزارشی از کارخانه موفق کیک و نوشمک زاریس

گندمـــ پرس : نام شهرک صنعتی محمد آباد را از دیرباز همه ما شنیده ایم و بسیاری از ما نیز حتما آنرا از نزدیک نیز مشاهده کرده ایم , این شهرک اولین از نوع خود در سیستان بود که بدلیل شرایط خاصی که بخش شیب آب و شهرستان هامون فعلی داشت , دراین منطقه جانمایی […]

گندمـــ پرس : نام شهرک صنعتی محمد آباد را از دیرباز همه ما شنیده ایم و بسیاری از ما نیز حتما آنرا از نزدیک نیز مشاهده کرده ایم , این شهرک اولین از نوع خود در سیستان بود که بدلیل شرایط خاصی که بخش شیب آب و شهرستان هامون فعلی داشت , دراین منطقه جانمایی شد و در اوایل موفقیت های خوبی نیز داشت و سرمایه گذارانی جهت سرمایه گذاری , تولید و ایجاد اشتغال در آن مشغول بکار بودند و اسامی مختلفی از کارخانجات کوچک به گوش می رسید.

مدتی گذشت و کم کم رونق این شهرک صنعتی کم و در حال حاضر تقریبا اغلب کارخانجات و کارگاهای آن غیر فعال می باشد.

جهت بازدیدی از این منطقه به محل مراجعه کردیم تا برای اولین بار از آن بازدیدی داشته باشیم و از نزدیک آنچه گفته می شود را مشاهده کنیم و بازدیدی نیز از یکی از کارخانه های فعال و موفق آن داشته باشیم.

بسیاری از بناهای که ساخته شده بود به مخروبه های بزرگ تبدیل شده بود و اثری از رفت و آمد و رونق در آن مشاهده نمی شد.

وارد کارخانه نوشمک و کیک و کلوچه زاریس (یکی از نامهای سیستان قدیم) شدیم , شهرکی مدیرکارخانه به استقبالمان آمد , فضای بسیار زیبا و سرسبزی را در محوطه بیرونی کارخانه بوجود آورده بود که نشان از ذوق وسلیقه وی و دیگر همکارانش داشت.

 

شهرک صنعتی محمد آباد

 

وارد سالن اصلی و یا همان سالن تولید شدیم , گرچه کوچک بود ,اما قابل باور نبود که در سیستان هم چنین مکانی وجود دارد که در آن کاری تولیدی موفقی صورت می گیرد.

کارگران مشغول بکار بودند , با آنها همکلام شدیم , هرکدامشان از مشکلات زندگی قبل از اشتغال بکار دراین مجموعه برایمان گفتند : یکی از چند فرزندی که دارد و دیگری از بیماری همسرش و دیگری از . . . .

 

20150412024634

 

 

20150412024635

 

20150412024636

 

با مدیرکارخانه از ابتدای خط تولید تا انتها را بازدیدی داشتیم و ایشان صبورانه علاوه براینکه از تولیدات خود سخن می گفتند از مشکلات نیز یک به یک پرده بر میداشت.

آزمایشگاه مجهز , بسته بندی زیبا و طعم بسیار عالی محصولات تولیدی کارخانه زایس مثال زدنی بود.

 

شهرک صنعتی محمد آباد سیستان

 

20150412024634 (1)

 

  20150412023209

 

بسته شدن مرز و مشکلاتی که برای واحدهای تولیدی بوجود آمد

شهرکی مدیرکارخانه بسته شدن مرز را یکی از اصلی ترین علت تعطیلی و عدم رونق بنگاههای تولیدی سیستان میدانست , زیرا قبل از آن به راحتی مراودات تجاری با آن سوی مرز وجود داشت و با توجه به اینکه کشور افغانستان کشوری مصرف کننده می باشد بازار هدف خوبی دراختیار داشتیم اما . . .

 

11120092_788036907945662_2053223687_n

 

ورود کالاهای مشابه تولیدی در سیستان و مشکلاتی که برای کارگاههای کوچک بوجود می آید

علاوه برآن عدم جلوگیری از ورود کالاهای مشابه به منطقه یکی از دیگر مشکلات این کارخانه کوچک بود که این مساله نشان از آن دارد که مافیای بازار و نمایندگی های کارخانجات بزرگ در سیستان نیز موجبات فرار سرمایه را فراهم می کنند و نهادهای نظارتی هم انگار نه انگار که مساله ای رخ می دهد و هرازگاهی یک کارگاه تولیدی را به تعطیلی می کشاند , به واقع چه لزومی دارد وقتی چنین کیک و کلوچه با کیفیت و خوش طعمی آنهم با قیمت مناسب در سیستان تولید می شود , کالایی مشابه وارد بازار مصرف شود؟

آیا فکر نمی کنیم جلوگیری از ورود کالاهای مشابه با آنچه در داخل منطقه تولید می شود علاوه براینکه موجبات تشویق و تقویت سرمایه گذاران را فراهم می آورد , موجب می شود سرمایه گذارانی دیگر نیز راغب شوند همچون کارهای درمنطقه انجام دهند ؟

بنظر میرسد دراین خصوص باید راهکارهای جدی تری را دنبال کنیم و اداره صنعت معدن و تجارت استان با همکاری اداره کل شهرکهای صنعتی و دیگر دستگاههای زیربط این مساله را پیگیری نمایند.

 

حمایت از تولید و سرمایه گذار وظیفه هر سیستانی

در تمامی نقاط کشور رسم براین است که وقتی کالایی در آن منطقه از کشور و یا حتی دنیا تولید می شود  و از کیفیت مناسب نیز برخوردار می باشد , مردمان آن منطقه جهت حمایت از آن واحد تولیدی از خرید کالاهای مشابه خودداری نموده و در صورت نیاز از کالای تولیدی منطقه خود استفاده می نمایند.

حال نیز بنظر می رسد سیستانیها باید از حالت شعار خارج و جهت برون رفت از گوشه ای از مشکلات خود دست به کار شوند , بله , یکی از راههای اصلی حمایت از تولید و سرمایه گذار این است که درمواقع لزوم از تولیدات این کارخانجات که به سختی روزگار می گذرانند اما حاضر نیستند کیفیت کار خود را کم کنند , خریداری نمایند.

ازاین باب گفته شد , از حالت شعاری خارج شویم , که در بسیاری حالات دیده شده است که ما در حرفهایمان بیان میکنیم که باید از یکدیگر حمایت کنیم , اما وقتی پای عمل می رسد بارها دیده شده است که نه تنها حمایتی صورت نمی گیرد که سنگ اندازیهای نیز مشاهده می شود.

حمایت از چنین واحدهای تولیدی در مقیاس بزرگتر موجب خواهد شد که حمایتهای دیگر مادی و معنوی از یکدیگر نیز داشته باشیم.

 

شهرک صنعتی فضایی

پس از پایان بازدید در راه بازگشت به همه آنچه دراین چند ساعت دیده بودم فکر میکردم که ناگهان تابلوی خروجی شهرک محمد آباد توجهم را جلب کرد : بر روی تابلو نوشته شده بود , شهرک صنعتی فضایی برای . . . . . .

پس از این کلمه دیگر باقی آن معنایی نداشت و به واقع این شهرک صنعتی بیشتر به یک شهرک صنعتی فضایی شباهت داشت با به یک شهرک صنعتی زمینی.

از این جهت که اکثر کارخانجات کوچک و بزرگ آن تعطیل بود و هیچ شباهتی به یک شهرک صنعتی زنده و پویا نداشت , بی شک چنین شهرک صنعتی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که از تولید کنندگان هیچ حمایتی نشود , البته شاید در فضا و در دیگر کرات بتوان مشابهی برای آن پیدا کرد , پس تا آن روز این شهرک را با نام یک شهرک صنعتی فضایی بشناسیم تا شاید قدری ارام گیریم و از کم کاریهای صورت گرفته از سوی مسئولین دور شویم.

بنظر می رسد با توجه به اینکه دراین شاخصه درکل کشور و شاید در کل دنیا بی نظیر باشیم می طلبد که مسئولین مربوطه این موفقیت را جشن گرفته و این شهرک فضایی را افتتاح نمایند.

 

20150412025412

 

تصاویر رسول عباسی _ سیستان فراموش شده

گزارش : گندمــ پرس

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23073

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 14در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۴
 1. بیایید به خاطر کمک به سیستان کیک وکلوچه زاریس بخریم . قابل توجه زابل دوستان

 2. سلام تبلیغ خوبی بود، برای شرکت زاریس امیدوارم ، در قبال معرفی شرکت زاریس و تبلیغ آن هزینه ای نگرفته باشید و آنرا برای خدا انجام داده باشید،ضمنا تمامی این مشکلات از تعطیلی مرز و بیکاری و سایر مواردی که بیان داشتید، میراث بجای مانده از نمایندگان قبلی و استاندار سابق می باشد.

  • خیلی متاسفم واسه نظرتون

   آخه بعضی ها اگه نظر ندن فکر می کنن بعقیه بهشون می گن لال

 3. واقعا خیلی خوبه که توی سیستان یک کارخانه موفق وجود داره از نظر من هم باید با خرید کردن از محصولاتش ازش حمایت کنیم تا حداقل یکسری آدم که اونجا مشغول به کار هستن بتونن زندگیشونو بچرخونن و به فقر و راه خلاف کشیده نشن

 4. ما همیشه چشم انتظار زاریس خوب میمانیم … انشالله آقای شهرکی موفق باشند خسته نباشید

 5. خدا کنه این کارخونه پایدار بمونه وبه موفقیت های بسیاری برسه تا الگوی باشه برای کسایی که میگن سرمایه گذاری تو زابل نتیجه نداره الان اکثر مردم زابل در خارج استان سرمایه گذاری میکنن مثال بارزش کارخونه لبنی صباح گنبدهست که مال اقای ابراهیمی که یک سیستانی هست و به سراسر کشور ارزه میشه

 6. بسیار جای خوشحال داره که همچین کسانی هستند که به فکر شهرشون هستن

 7. گندم پرس عزیز نه تنها استفاده از کالای ایرانی از اقتصاد کشور حمایت استفاده از تولیدات استانی از اقتصاد استان حمایت می کند بنده این را با چشم خود در استان فارس که چند سال است آنجا زندگی می کنم دیده ام و شعار نیست .در اینجا تولیدات شیر و لبنیات انواع کیک و کلوچه مرغ و تخم مرغ… همه استانی است و شما اثری از مارکهای معروف کشوری در آنجا نمی بینید من عملا حمایت متعصبانه فارسی ها از محصولات استانی خود را هنگام خرید از فروشگاهها می بینم فرهنگی که در منطقه ما رواج ندارد ما که در حال خرید و هزینه کردن هستیم حداقل محصولات استانی بخریم ایجاد این تعصب و فرهنگ همت شما عزیزان رسانه را می طلب.

 8. ﺍﻧﺸﺎﻻ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺟﻮﺭﯼ ﻣﻬﯿﺎ ﺑﺸﻪ ﺍﺯ ﺗﻮﻟﯿﺪﺍﺕ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺍﻗﺎﯼ ﺷﻬﺮﮐﯽ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺷﻪ ، ﻭﺍﻗﻌﺎ ﮐﺎﺭﺷﻮﻥ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﺳﺮﻣﺎﯾﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﺗﻮ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﮔﺬﺍﺷﺘﻦ ﻭ ﻫﺪﻓﯽ ﺟﺰ ﺧﺪﻣﺖ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻧﺪﺍﺭﻥ ، ﺍﻧﺸﺎﻻ ﺑﺎ ﺧﺮﯾﺪ ﺍﺯ ﻣﺤﺼﻮﻻﺗﺶ ﺑﺘﻮﻧﯿﻢ ﺗﺸﮑﺮﯼ ﻫﻢ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﻣﻮﻧﺪﻥ ﻭ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ میکنن

 9. سلام خدمت بزرگواران .در جواب دوستی که گفته بود واسه تبلیغ هزینه ای نگرفته باشید باید عرض کنم که به هیچ عنوان این فقط همکاری گروه سیستان فراموش شده بود با گندم پرس جهت معرفی و حمایت یک برند کاملا سیستانی که داره فعالیت میکنه و برای چندین خانواده اشتغال ایجاد کرده انشالله با حمایت مسئولین گسترش پیدا کنه و بتونه جایگاه اصلی خودش که همون صادرات هست رو پیدا کنه

 10. چه خوب است اکنون که سیستان فراموش شده همه دست به دست هم دهیم و با حمایت از کارخانه ها و تولیدی های فعال در منطقه آنها را حمایت کنیم. من اولین بار که کیک زاریس را خریدم برایم باور کردنی نبود که محصولی با این کیفیت بالا در سیستان تولید می شود. واقعا دست مریزاد و خدا قوت،موفق باشید آقای شهرکی عزیز

 11. من که در زابل زندگی میکنم تا حالا نمیدونستم که چنین چیزهایی در سیستان داره تولید میشه تا به عنوان یک زابلی این محصولات رو بخرم چرا سیستانیها کالا های تهرانی و یا مشهد و تبریز رو استفاده میکنن!

 12. درود به آقای شهرکی که برای چندین نفر اشتغال زایی کرده و دعای خیر چند خانواده همراهش هست قابل توجه سایر سرمایه داران سیستانی!!!!

 13. مثل این کارخانه های کوچک و زود بازده که محصولاتشون سریع در بازار های شهرهای اطراف به فروش میره باید در سیستان زیاد بشه تا برای تعداد بیشتری اشتغال زایی بشه