گندمــــــ پرس : استاندار سیستان و بلوچستان بر استفاده از تمامی ظرفیت های ملی و بین المللی برای احیای تالاب هامون تاکید و ذخیره گاه زیست کره این تالاب بین المللی را برای طرح در سازمان یونسکو امضا کرد.     به گزارش گندمــــــ پرس ، روز سه شنبه روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، […]

گندمــــــ پرس : استاندار سیستان و بلوچستان بر استفاده از تمامی ظرفیت های ملی و بین المللی برای احیای تالاب هامون تاکید و ذخیره گاه زیست کره این تالاب بین المللی را برای طرح در سازمان یونسکو امضا کرد.

 

 

به گزارش گندمــــــ پرس ، روز سه شنبه روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در دیدار با رییس دانشگاه محیط زیست کشور افزود: نبود سند جامع برای احیا و حفظ تالاب هامون از نقاط ضعف استان در سال های گذشته بوده است.

 

وی ادامه داد: این اقدام در حالی مورد غفلت قرار گرفته که توانمندی اجرایی و علمی برای این کار در استان وجود داشته اما اراده جدی برای تجمیع دیدگاهها و برون رفت از شرایط موجود فراهم نشده است بر این اساس باید با نگاه علمی و مسئولانه وارد صحنه احیای تالاب بین المللی هامون شد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان حیات اثر بخش و با نشاط مردم سیستان را وابسته به هامون دانست و گفت: دریاچه هامون میراث هزاران ساله مردم منطقه است و خشکی آن متاسفانه مردم منطقه را از تحرک و پویایی انداخته و غمی همانند از دست دادن هزاران عزیز در زلزله ای مخرب بر آنان حاکم کرده است.

 

 

هاشمی افزود: هامون اولویت سیستان و بلوچستان در مباحث زیست محیطی است و باید ضمن تلاش برای احیای آن از ایده های نو برای پایداری جمعیت و حفظ محیط زیست منطقه بهره گرفت.

 

 

وی با اشاره به لزوم تلاش های بین المللی برای احیای این تالاب هامون گفت: در سفری که ماه گذشته به کشور افغانستان داشتم بحث احیای این تالاب به طور مشترک با مسئولان این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

وی ادامه داد: در این راستا این آمادگی وجود دارد که در تعامل با والیان افغانستان و رسانه های این کشور لزوم توجه بیشتر به محیط زیست منطقه مطرح شود.

 

رییس دانشگاه محیط زیست کشور نیز در این دیدار به تلاش های بین المللی برای حفظ محیط زیست و ذخیره گاه هامون اشاره کرد.

 

 

دکتر اصغر محمدی فاضل ضمن ارائه گزارشی از مطالعات انجام شده در زمینه حفظ ذخیره گاه هامون گفت: در این زمینه پیگیری هایی از طریق سازمان یونسکو در حال انجام است و و امید می رود مجموعه تلاش های ملی و بین المللی برای احیای این تالاب و ذخیره گاه زیست کره آن به سرانجام برسد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه