تاریخ : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023

استاندار سیستان و بلوچستان : استان ما سوء مدیریت بر منابع آب دارد

 • کد خبر : 26247
 • ۰۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶
استاندار سیستان و بلوچستان : استان ما سوء مدیریت بر منابع آب دارد

در شرایط خشک و بی آبی ناشی از خشکسالی در استان بایستی با مدیریت دقیق بحران ؛ نگذاریم یک موضوع اجتماعی تبدیل به بحران امنیتی شود . به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان, مهندس علی اوسط هاشمی در سومین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سیستان و […]

20140111_16465933493 در شرایط خشک و بی آبی ناشی از خشکسالی در استان بایستی با مدیریت دقیق بحران ؛ نگذاریم یک موضوع اجتماعی تبدیل به بحران امنیتی شود .
به گزارش گندمــ پرس به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان, مهندس علی اوسط هاشمی در سومین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سیستان و بلوچستان در سال 94 با اشاره به مشکلات بی آبی و خشکی و تهدیدات ناشی از آن که کشور را تحت تاثیر قرار داده است افزود: برای حفط منابع آبی موجود با توجه به این شرایط باید اقدامات منطبق با منطقه صورت گیرد.

وی بیان کرد : ایجاد تحول منطبق با شرایط سخت امروز در برنامه های مدیران ضروری است زیرا اگر قرار باشد بر برنامه های گذشته باقی بمانیم به هیچ عنوان نسخه کار سازی نخواهد بود. بر این اساس ضروری است از تمامی یافته های پژوهشی، مطالعاتی و علمی آزموده شده بهره گیریم. 
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مدیران از شورای حفاظت آب تمکین داشته باشند چرا که برای مدیریت این بحران کار فرهنگی لازم داریم تا زمینه همگرایی و همسویی و همراهی را فراهم سازیم .
وی ادامه داد: بالاترین مصرف آب در زمینه کشاورزی است که باید سعی شود محصولات پرآب از چرخه کشت استان خارج شوند.در این راستا وضعیت کشت به دهیاران و شوراهای هر روستا اعلام شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد و کشاورزان صدمه نبینندو قانون گریزی در این زمینه از بین برود .

وی با بیان اینکه استان ما سوء مدیریت بر منابع آب دارد گفت: بایستی مدیریت و کنترل دقیق اعمال شود و نباید تمام بحث را در حوزه مردم بریزیم باید نگاهتان را منطبق با واقعیت تلخ کم آبی تغییر دهید و با شرایط زمانه همسویی داشته باشید .
استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: باید برای شورای حفاظت از منابع آب یک دبیرخانه منسجم تشکیل داده شود چرا که در استان پروژه های سنگین در حال اجراست و تهدیداتی هم وجود دارد که بایستی کلیه مدیران با همسویی و نظارت استانداری انجام وظیفه نمایند و بر موضع فعال خود پاسخگو بوده و از حاشیه سازی پرهیز کنند.

مهندس هاشمی تاکید کرد: امروز روز صرفه جویی با استفاده از مکانیزمهای جدید است با برنامه پیش برویم در عین حال که در همه تصمیم گیریها نقش اول از آن مردم است تشکل های مردم نهاد از جمله خانه کشاورز و نظام مهندسی کشاورزی می توانند یک همایش با حضور کشاورزان استان برگزار کنند. 

وی تصریح کرد: طرح 146 هزار هکتار آبیاری را در کارگروه کشاورزی برنامه ریزی کنید تا به خوبی اجرا شود .طرح احیاء آب در شهرستانها اجرایی شود. برای بحث حفاریهای غیر مجاز نیز دستگاه قضایی طرحی را آماده کند و راهکارهای برخورد با افراد قانون گریزی اعلام شود . پساب فاضلاب ها باید جدی گرفته شود و گزارش وضعیت آن آماده شود .این منبع ثابت را براورد کنید چراکه این جزو اولویت های استانی و ملی ماست
استاندار با بیان اینکه حلقه وصل مصرف بهینه آب بین آب منطقه ی و بهره برداران ؛ سازمان جهادکشاورزی و منابع طبیعی است ادامه داد : سیاستهای تشویقی داشته باشید و شرایط اضطرار را بسنجید و کمیته آب شهرستانها فعال شود تا با نگاهی نو مردم را همراه خود بسازید .
وی با اشاره به برخورداری استان از دریا و سفره های زیر زمینی خوب گفت: افت سفره ها و کاهش منابع آب با توجه به کاهش نزولات جوی امری جدی است اما ما ناامید نیستیم . هر یک از مسئولان می بایست در وضعیت بحرانی، شایستگی خود را در نوع تدبیر و خلاقیت و راهکار برون رفت از بحران نشان دهد و نه تنها بودن بر حوزه مدیریت.
در این جلسه مدیران دستگاههای ذیربط و فرمانداران شهرستانهای دارای بحران نیز به بیان اقدامات و برنامه های عملیاتی سال 94 و ارائه گزارشهای وضعیت موجود از جمله وضعیت بارش و افزایش درجه هوا نسبت به سال گذشته و بررسی حوز های بحران زای استان در حوزه خود پرداختند .

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26247

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. اقای استاندار
  استان ما فعلا خانه ……………… شما هم است.که تمام ………….. را در پست های مختلف آن مشغول بکار کردید(آقای بیژن بختیار،فرماندار کنارک …………. شماست)
  استان ما از سوء مدیریت شما هم ضربه میخورد
  استان ما همه چیز دارد جز مدیر لایق!
  استان ما از دولت تدبیر امید، ناامید است
  استان ما را رها کنید.

 2. بله ۹۰ درصد مصرف اب در بخش کشاورزیه ولی نه تنها در سیستان که در کل کشور به نظر من کشاورزیه ما بویی از تکنولوژی نبرده اصلا وزارت کشاورزی چه عملکرد مثبتی داشت حیف ادغام جهاد با این وزارت خانه که ما رو از برکات جهاد سازندگی هم دور کرد حیف از منابع طبیعی این مملکت که یه معاونت در وزارت کشاورزیه حیف و دو صد حیف

 3. با سلام بر همشهریان محترم و گندم پرس گرامی
  جناب استاندار وقت بخیر و خدا قوت، از اینکه بحث بیدار باش مدیران در تمامی رده ها بالاخره از زبان مقام ارشد استان هم شنیده شد بسیار خوشحال کننده است.
  استاندار عزیز بسیاری از مدیران در شهرستانها و استان به خود زحمت برنامه ریزی عملیاتی و استراتژیک برای دستگاههای تحت کنترل خود نمیدهند و صرفا به دولت و استانداری نگاه می کنند قافل از اینکه دولت یعنی خود این مدیران.
  از شما خواهشمند هستیم از ادارات کل و به همین صورت سلسله مراتبی از مدیران شهرستانها و… خواسته شود از این رخوت و بی حالی بیدار شده و به معنی واقعی مدیریت کنند تا خوشنودی مردم و خداوند متعال را فراهم آورند.سپاسگذار

 4. به سوء مدیریت که آب زابل به زاهدان فرستاده بشه و جدیدا فاز دومش هم افتتاح شده خوش به حال زاهدان مشکل آب نداره انشالله به لطف استاندارو مسئولین زحمت کش استان و زابل تا پنج سال دیکه کاملا چاه نمیه ها خشک میشه و مرده باید بمیرن

 5. اقای استاندار سیاستمدار، اگه استانمان در مدیریت آب دچار سوء مدیریت هست پس این وسط مدیریت جنابعالی بعنوان عالی ترین مدیر استان کجاست