شهرگندمــــ : حضور سه گردشگر اسپانیانیی در سیستان در هفته گذشته نشان داد که سیستان هنوز هم زنده است و جهانی .   از واصلون ( واصلان روستایی در شهرستان زهک) تا بارسلون با حامد رفیدوست حامد رفیقدوست جوان موفق سیستانی ( کارشناس روابط بین الملل , کارشناس ارشد روابط بین الملل ) که جهت […]

شهرگندمــــ : حضور سه گردشگر اسپانیانیی در سیستان در هفته گذشته نشان داد که سیستان هنوز هم زنده است و جهانی .

 

از واصلون ( واصلان روستایی در شهرستان زهک) تا بارسلون با حامد رفیدوست

حامد رفیقدوست جوان موفق سیستانی ( کارشناس روابط بین الملل , کارشناس ارشد روابط بین الملل ) که جهت تحصیل در دوره دکترای رشته حقوق بین الملل در بارسلون اسپانیا زندگی میکند , وی  هنگامی که جهت تعطیلات کریسمس دانشگاه محل تحصیلش نیز تعطیل میشود با اینکه پیشنهادهای زیادی از سوی دوستان اروپاییش جهت گذاراندن تعطیلات در سایرکشورهای اروپایی دارد , ترجیح میدهد به سیستان , به زادگاهش و به روستای پدریش واصلان سری بزند و از طبیعت و آب و هوای خوش این روزهای سیستان استفاده کند و علاوه بر آن چند تن از هم دانشگاهی های خود بهمراه خانواده شان را نیز جهت بازدید از سیستان دعوت میکند.

IMG_20150101_122142

حامد رفیقدوست در گفتگو با شهرگندمـــ نحوه حضور سه گردشگر اسپانیایی را چنین تشریح میکند : در بارسلون درجمع دوستان آنقدر از سیستان و زیباییهایش گفتم که این 3 نفر راغب شدند که سفری جهت بازدید از سیستان  و مکانهای باستانی آن داشته باشند.

در وهله اول برای خودم نیز باور کردنی نبود که اینقدر به آنها خوش بگذرد و خوششان بیاید که بگویند سالهای آینده با تعداد نفرات بیشتر به سیستان خواهیم آمد.

ذره ذره وجود سیستان جاذبه توریستی

حامد چنین ادامه میدهد : یکی از نکات قابل توجه در این بازدید که همراه با سه گردشگر اسپانیایی داشتم این بود که , وقتی در مسیر ازم خواستن که در کنار یکی از این خونه های خشتی با داشتن معماری خاص خودش ازشون عکس بگیرم , به این فکر فرو رفتم که مدت هاست از کنار این خونه های خشتی با این معماری خاص و زیبا عبور کردم , اما هیچ وقت توجه عمیقی نداشتم .

 

IMG_20150101_122755

پس اگه دوستانی در سیستان مدعی هستند که سیستان دارای جذابیت توریستی نیست باید بهشون حق بدیم چون این دوستان هم شاید نتونستند به اطرف خودشون نگاه عمیقی داشته باشند .

با توجه به اینکه وقت کم بود نشد که تمامی مکانهای دیدنی سیستان رو به آنها نشان بدهم اما در بازدید از کوه خواجه , چاه نیمه و روستای واصلان (روستای پدریم) خیلی بهشون خوش گذشت و اظهار میکردند که در آینده ای نزدیک با تعداد بیشتری از اعضای خانواده به اینجا سفری خواهند داشت.

 

IMG_20150102_125957

 

IMG_20150102_130208

در ضمن باید گفت که اگر ابتدایی ترین شرایط برای میزبانی توریست های داخلی و خارجی در سیستان فراهم بشه در ایام زمستان که اروپا و بخش های زیادی از ایران درگیر سرما و یخبندان هست همه می تونند از گرمای لذت بخش این منطقه با جذابیت های توریستی اون بهره ببرند .

اگه مدتی قبل از اینکه این سه گردشگر از بارسلون برای دیدن سیستان بیایند , با آنها درخصوص  پتانسیل های گردشگری  سیستان برای میزبانی از توریست های خارجی صحبت میکردم , فکر می کردند در تخیلاتم زندگی می کنم , اما عیب از اونها نیست ، عیب از مغز کوچیک خیلی از ماهاست که عظمت سیستان رو هنوز درک نکردیم و سیستان رو فقط با گرما و بادهای تابستان می شناسیم.

 

IMG_20150102_132142

 

 

پیام حامد رفیقدوست از بارسلون :

سلام دو روز بیشتر نیست که بارسلون رسیدم ,  اما دلم برای سیستان , برای روستا تنگ شده ، شاید این تنها دلیلی باشه که باعث شده تا این موقع شب راجبه سیستان مطالبی رو بنویسم باز خوبه حداقل با ذکر این مطالب انگار گشتی در سیستان زدم.

قدر سیستان و داشته های رو بدونیم و تلاش کنیم تا به دیگران هم بشناسونیمش

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه