گندمــــــ پرس: ۴۰ کاندیدا در سیستان !!! چه می شود که همگان تصور می کنند که می توانند نمایندگان خوبی برای مردم سیستان باشند ؟ بی شک اصلی ترین مساله ضعف نمایندگان سیستان در پیگیری مشکلات سیستان می باشد که موجب شده , همگان خصوصا جوانان به این فکر کنند که هرچه باشند از این […]

گندمــــــ پرس: ۴۰ کاندیدا در سیستان !!! چه می شود که همگان تصور می کنند که می توانند نمایندگان خوبی برای مردم سیستان باشند ؟ بی شک اصلی ترین مساله ضعف نمایندگان سیستان در پیگیری مشکلات سیستان می باشد که موجب شده , همگان خصوصا جوانان به این فکر کنند که هرچه باشند از این دونماینده که می توانند بهتر و قوی تر کار کنند و برای ادای دین به سرزمین مادری خود پا به عرصه انتخابات نهاده اند که جای تقدیر دارد و البته جای نگرانی , و تفکر از سوی دو نماینده عزیز این دوره که چه کردید که چنین شد.
و دومین مساله که نگران کننده تر است اینکه مشکلات سیستان افزایش روز افزونی یافته و این زنگ خطریست برای دولتمران  که به خود آینده و وعده های قدیمی را عملی کنند.
 
علی ایحال
این روزها فضای استان را شور نشاط مضاعفی فرا گرفته و احساس تکلیف برای کاندیدا شدن نیز در وجود همه نمایان شده است و در تمام حوزه های انتخاباتی استان شاهد حضور افراد بسیاری می باشیم که بیشتر آنها گمنام بوده برای اولین مرتبه خود را مطرح کرده اند.
 
حوزه انتخابی زابل نیز از همان ساعات اولیه شاهد حضور کاندیدهای مختلفی بوده  و افراد شناخته شده و کمتر شناخته شده زیادی ثبت نام کرده اند و حال که مهلت ثبت نام به پایان رسید , ذکر مواردی که تا کنون بی سابقه بوده و یا کمتر رخ داده است خالی از لطف نیست
 
ازجمله این موارد می توان به حضور ۷ کاندیدا از طایفه بزرگ شهرکی اشاره کرد , پیش از ثبت نام بنظر می رسید کاندیدای اصلی این جریان پرفسور فرهاد شهرکی باشد , اما حال و پس از پایان ثبت نام که این تعداد افراد ثبت نام کرده اند نشان از آن دارد که یا اتحاد لازم برای حمایت از پرفسور بوجود نیامده و یا باقی افراد به این دلیل که وی شاید مانند دوره قبل بازهم رد صلاحیت شوند وارد صحنه شده اند که اگر این اتفاق رخ داد فرصتی برایشان باقی باشد تا بتوانند کرسی سبز بهارستان را تصاحب نمایند.
 
مساله بعدی که تا جایی که تحقیق کردیم تا کنون در سیستان رخ نداده , حضور همزمان یک زوج ( زن و شوهر) در انتخابات می باشد , دکتر احمد قنبری و خانم زهرا محبی اگر چه جداگانه اما هردو در انتخابات ثبت نام کردند تا نشان دهند که آمده اند تا بمانند , پیش از این دکتر قنبری رئیس دانشگاه زابل و زهرا محبی عضویت در شورای شهر را در کارنامه دارند , زهرا محبی در انتخابات قبلی شورای شهر زابل نتوانست نظر مردم را جلب و برای بار دوم وارد شورا شود حال باید دید با چه تفکری وارد میدان شده و فکر کرده است که این میدان از میدان شورا هم سهل تر است و می تواند در آن موفق باشد.
 
حضور دو نفر از طایفه کیخا ( دکتر احمد علی کیخا و هاجر کیخا ) و حضور دو کاندیدا از سادات سیستان ( سید باقر حسینی و سیده  نرجس حسینی (دختر شهید سید محمد تقی حسینی طباطبایی) نیز از نکات قابل توجه انتخابات سیستان می باشد.
 
دکتر کیخا نماینده دوره هشتم مجلس شخصیتی شناخته شده برای مردم سیستان که دوره قبل در یک انتخاب کاملا احساسی , صحنه را به رقیب خود حلیمه عالی واگذار کرد , حال نیز در فامیل خود با یک خانوم اما ناشناخته که ساکن پایتخت هست رقیب شده است.
سید باقر حسینی نیز که در جریان منطقه آزاد نیز نتوانست انتظارات را برآورده سازد با یک کاندیدای قدر با پیشینه ای مقدس برای مردم سیستان در جمع اقوام خود روبرو می باشد که وی نیز همچون دکتر کیخا اگر نتواند این کاندیدا را متقاعد به کناره گیری نماید از هم اکنون باید او را از جمع بهارستان نشینان جدا دانست.
 
همچنین حضور چشم گیر بانوان در ثبت نام ها را نیز میتوان ناشی از پیروزی حلیمه عالی در انتخابات دوره قبل دانست که موجب شده است , موجی از امیدواری در بانوان سیستانی ایجاد شود و میتوان گفت این مساله یعنی ایجاد امید در قشر زنان سیستانی مهمترین دست آورد حضور حلیمه عالی در مجلس شورای اسلامی بوده است , بانوی نطق های آتشین مجلس و همکارش اگر چه در دوره قبلی به راحتی مورد اعتماد مردم قرارگرفته اند اما شرایط و عملکردشان به گونه ایست که بدون شک این دوره با مشکلات فراوانی مواجه خواهند بود.
 
یکی از نکات قابل توجه دیگر حضور حسین زاهدی کاندیدای که در چندین دوره انتخابات قبلی مجلس نیز حضور داشته و هر بار با رای بسیار کمی انتخابات را به پایان رسانده است وی اینبار البته با توجه به اینکه همفکران اصلاح طلبش زمامدار امور دولت هستند امید دارد تا بتواند رای بیشتری کسب نماید و در مجلس حضور یابد , که البته وی با توجه به حضور چندین کاندیدای نزدیک به جریان اصلاح طلبی استان از جمله محمدرضا پودینه , سرگزی , منصور پروین و دکتر مختاری بعید بنظر می رسد که بصورت رسمی از سوی اصلاح طلبان مورد حمایت قرار گیرد , باید منتظر نشست و دید در نهایت جریان اصلاح طلبی اینبار نیز همچون مجلس ششم می تواند در سیستان موفق عمل نماید و یا سیستانیها یکبار دیگر نشان می دهند که در سیستان خط و جناح معنایی ندارد و به کاندیدای با برنامه مدون برای آینده سیستان رای خواهند داد.
 
در پایان مانیز مانند یکی از کسانی که قرار بود کاندیدا شود و در روزهای ثبت نام اعلام کرد که از کاندیداتوری انصراف داده است :  به عزیزان , مردمان خوب و صبور دارالولایه سیستان توصیه می کنیم , در نهایت نام شخصی را بر صفحه تعرفه در دست خویش ثبت نمایند  که تا روز برگزاری  انتخابات با رفتار و کردار و متانت خویش خلق نیکوی سیستانی را به نمایش بگذارد و در برنامه هایش بداند که درد چیست و راه درمان را بخوبی تشخیص داده باشد , در یک کلام : از قوم گرایی های معمول پرهیز و به سمت برنامه محوری حرکت نماییم و فراموش نکنیم که گوشه ای از آنچه امروز بر سرزمین ولایی و اسطوره ای سیستان می گذرد , گاها  از عدم دقت در انتخاب ها می باشد
امیدوارم انتخابی اگاهانه ازسوی مردم سرزمینم رقم بخورد و بهترینها برای دارالوالایه انتخاب شوند و برای آینده ای روشن تر از امروز تلاش کنند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه