تاریخ : شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱ Saturday, 4 February , 2023

آقــای جــهانگــیری؛منتظــر عملـی شـدن عهــدی هسـتیم کـه با مــردم بستیـد

  • کد خبر : 28884
  • ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۲
آقــای جــهانگــیری؛منتظــر عملـی شـدن عهــدی هسـتیم کـه با مــردم بستیـد

گـندمـــــ پرس : آنکس که به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید به وعده‌ای که می‌دهد وفا کند .﴿رسول اکرم صل الله علیه و آله/ اصول کافی/ج٢/ص٣۶۴﴾ وفـای به عهد، یکی از بدیهی ترین ارزش های اجتماعـی است کـه مقبولیت عمومی دارد. در واقع، حسن وفـای به عهـد و قبـح عهدشکـنی از امـور فطری […]

گـندمـــــ پرس : آنکس که به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید به وعده‌ای که می‌دهد وفا کند .﴿رسول اکرم صل الله علیه و آله/ اصول کافی/ج٢/ص٣۶۴﴾

وفـای به عهد، یکی از بدیهی ترین ارزش های اجتماعـی است کـه مقبولیت عمومی دارد. در واقع، حسن وفـای به عهـد و قبـح عهدشکـنی از امـور فطری است که برای هر انسانی قـابل فهم است.

 

به همین جهت، زمانی که به تاریخ جوامع می نگریم، به وضوح مشاهده می کنیم که پای بندی به معاهدات، یکی از اصول اخلاق اجتماعی مورد توجه آن ها بوده است. در حقیقت، هیچ اجتماعی راه زندگی اجتماعی و پیشرفت به سوی مقاصد خود را، جز به وسیله پای بندی به معاهدات هموار نمی بیند.

 

وفای به عهد یکی از اصول و پایه‌های با اهمیت اخلاقی است که هم در قرآن مجید و هم در روایات و سخنان پیشوایان دین، بر آن تأکید شده است.

 

 

در سوره اسراء، آیه 43 خداوند می فرماید: وفا کنید به عهدتان که از وفای به عهد سوال می شود.

 

حضرت علی(ع) نیز در این رابطه می فرمایند: هیچ موضوعی همانند وفای به عهد در میان مردم با تمام اختلافاتی که دارند، مورد اتفاق نیست. حتی مشرکان هم، پیمان ها را در میان خود محترم می شمردند، زیرا عواقب پیمان شکنی را دریافته بودند. (نهج البلاغه، نامه ۵۳)

 

عهد و پیمان دو قسم است: 

1- عهد و پیمان با خدا 

2-عهد و پیمان انسان‌ها با یکدیگر که بر چندگونه است، مانند وعده دادن به شهروندان برای انجام کار،پیمان‌های حقوقی، تجاری، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… 

که موضوع مورد نظر نگارنده در این نوشتار نوع دوم عهد و پیمان است.

دو هفته و چند روز پیش بود که معاون اول رئیس جمهور بعد دستور رهبری به سیستان سفر کردند و از نزدیک شاهد مشکلات سیستان و سیستانیهای غیور و مرزنشین بود.

اسحــاق جهانگـیری در جلسـه ای که برای بررسی مسائل و مشکلات منطقه سیستان که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در فرمانداری زابل برگــزار شد، با وعده ی تصویب منطقه آزاد تجاری سیستان در دولت طی چند هفته آینده، امید را در دلهای مردم رنج دیده سیستان زنده کرد.

همین امـر باعث شد کـه در باب وفـای به عهـد و اهمیت آن نکـاتی را یادآور شویـم چرا که مردم سیستان همچنان بعد از گذشت دوهفته در انتظار عملی شدن عهدی هستند که از طرف نماینده دولت با مردم سیستان بسته شد .

فقط امیدواریم که حداقل این وعده و عهد مسئولین سر زمان خود عملی شود.

آقای جهانگیری؛ همچنان منتظر تصویب منطقه آزاد تجاری سیستان و وفای به عهد از طرف شما هستیم.

به امید سیستانی آباد

 

حـامــد ســـالاری

دبیر سرویس سیاسی

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=28884
  • دیدگاه‌ها برای آقــای جــهانگــیری؛منتظــر عملـی شـدن عهــدی هسـتیم کـه با مــردم بستیـد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.