گندمــ پرس : رییس دانشگاه زابل گفت: پروژه ساخت نیروگاه برق بادی با ظرفیت تولید زیر 50 کیلو وات در این دانشگاه آغاز شده و تلاش داریم تا 6 ماه آینده از آن بهره برداری شود. به گزارش گندمـ پرس , محمود اوکاتی صادق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: […]

گندمــ پرس : رییس دانشگاه زابل گفت: پروژه ساخت نیروگاه برق بادی با ظرفیت تولید زیر 50 کیلو وات در این دانشگاه آغاز شده و تلاش داریم تا 6 ماه آینده از آن بهره برداری شود.

به گزارش گندمـ پرس , محمود اوکاتی صادق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نیروگاه با هدف بررسی عملی امکان پذیر بودن تامین درآمد برای اقشار با توان مالی محدود به ویژه روستاییان منطقه راه اندازی خواهد شد.

81678300-70026132

 

وی با اشاره به دریافت کمک از معاونت فناوری ریاست جمهوری برای راه اندازی این نیروگاه تصریح کرد: محاسبات علمی کارشناسان برای تامین درآمد با راه اندازی این نیروگاه امیدوار کننده است به طوری که با عملی کردن آن خانوارها می توانند علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود، برق مازاد بر مصرف را بر اساس هزینه های تعبین شده به وزارت نیرو بفروشند.

رییس دانشگاه زابل ظرفیت استفاده از انرژی ها تجدید پذیر در سیستان را بالا دانست و اظهار داشت: منطقه سیستان به ویژه دشت میل نادر و شهر جدید رامشار محلی مناسب برای ساخت نیروگاه های بادی است اما به دلیل نبود زیر ساخت های لازم مانند پست فشار قوی، علاقه مندان از سرمایه گذاری در آن اجتناب می کند.

وی از مسوولان مربوطه خواست با ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز و ارائه تسهیلات زمینه را برای نقش آفرینی سرمایه گذاران در منطقه فراهم کنند.

اوکاتی صادق گفت: دانشگاه زابل به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی سیستان و بلوچستان با ایجاد رشته مهندسی برق گرایش قدرت زمینه را برای پرورش نیروی متخصص در منطقه فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: به طور قطع اگر نیروی متخصص برای بکارگیری در نیروگاه های بادی منطقه تامین شود، سرمایه گذاران بدون هیچ دغدغه ای در این زمینه فعالیت خود را آغاز می کند.

وی برگزاری همایش انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار در این دانشگاه را با نگاه علمی و جمع آوری مقالات عنوان کرد و گفت: در این همایش علاوه بر ارائه بیش از 30 مقاله به صورت سخنرانی، مجموعه مقالات در یک کتابچه جمع آوری و به مراکز علمی سطح کشور ارسال شد.

رییس دانشگاه زابل افزود: در این همایش مسوولان وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، صبا نیرو و سرمایه گذاران با ظرفیت های استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سیستان آشنا شدند.

وی کسب اطمینان از خرید تضمینی برق تولید شده توسط نیروگاه برق بادی را یکی از دغدغه های مهم سرمایه گذاران عنوان کرد.

افزون بر 17 سال خشکسالی پی در پی معضلات زیست محیطی فراوانی برای سیستان ایجاد کرده است به طوری که بسیاری از مردم منطقه ناگزیر به مهاجرت شده اند.

این در حالی است که منطقه سیستان از ظرفیت بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر به ویژه نصب و راه اندازی نیروگاه های بادی برخوردار است و بهره برداری مناسب از این ظرفیت می تواند علاوه بر رونق اقتصادی منطقه، مشکلات معیشتی مردم بومی را برطرف کند

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه