گندم پرس : اوشیدا: بر اساس کتاب تاریخ سیستان آیین‌های رمضان در این منطقه تاریخی غنی دارد و مردم این منطقه در صدر اسلام به دلیل برخورداری از رصد‌خانه با رصد ستاره‌ها به راحتی از حلول ماه مبارک‌ رمضان با خبر می‌شدند و یک ماه را روزه‌داری می‌کردند. ماه مهمانی خدا که می‌رسد سیستانی‌ها از چند […]

گندم پرس : اوشیدا: بر اساس کتاب تاریخ سیستان آیین‌های رمضان در این منطقه تاریخی غنی دارد و مردم این منطقه در صدر اسلام به دلیل برخورداری از رصد‌خانه با رصد ستاره‌ها به راحتی از حلول ماه مبارک‌ رمضان با خبر می‌شدند و یک ماه را روزه‌داری می‌کردند. ماه مهمانی خدا که می‌رسد سیستانی‌ها از چند روز قبل به استقبال آن می‌روند به طوری که در سراسر این خطه خروش مردم را در غبار‌روبی از مساجد‌، نذور و حضور بر سر خاک اموات می‌بینیم.
زندگی مردم سیستان با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان،حال و هوای این ماه پر خیر و برکت را به خود گرفته است .
در روزهای پایانی ماه شعبان نان محلی و کلوچه محلی خرمایی را برای یک ماه مصرف خود آماده می‌کنند که در ماه مبارک تنها به راز و نیاز با معبود خویش مشغول باشند.

زیباسازی‌، غبارروبی مساجد، اهدای فرش به مکان‌های مذهبی، کمک به نیازمندان و دادن خیرات از جمله برنامه‌های پیش از آغاز ماه مبارک رمضان در سیستان است. همچنین بیشتر مردم سعی می‌کنند با جامه‌های نو و تمیز به استقبال این ماه بروند تا ظاهر و باطن را پاک نگه دارند.

ماه رمضان در سیستان جایگاه خاصی دارد و مردم با شور و شوق خاصی مراسم های این ماه را برگزار می کنند .
مردم منطقه سیستان از قدیم الایام تا به امروز در ماه رمضان برای وعده های افطار و سحر ، از غذاهای بومی خود مانند آبگوشت محلی ،کشک سفید، آش گرفته تا کلوچه خرماهایی که با آرد و خرما معروف است، آماده می کنند .هر چند که نباید از حلیم محلی (غلور) نیز غافل شد چرا‌ که بیشتر خانواده‌ها در این مدت روی به این غذا می‌آورند.

سحر خوانی ‌از دیگر سنت‌های مهم و ماندگار منطقه سیستان است که جلوه‌ای زیبا به ماه مهمانی خدا در این خطه از ایران داده است. در آیین سحرخوانی با توجه به رشد تکنولوژوی و وجود وسایل سمعی بصری باز هم فریاد ریش‌سفیدان سیستانی شنیده می‌شود. در این آیین بزرگان منطقه یک ساعت قبل از اذان صبح بر بالای بلندترین منطقه روستا می‌روند و با ضربه زدن به دهلی خاص و با خواندن اشعار دینی و عرفانی مردم را از خواب بیدار می‌کنند. پس از آنکه مردم بیدار شدند با ذکر سروده‌ای خاص به استقبال اذان صبح می‌روند تا این‌که موقع اذان صبح آن را با صدایی بلند به مردم اعلام می‌کنند.

مساجد سراسر سیستان با همت مردم و ائمه جماعات غبار روبی و عطر افشانی شد .
ادارات اصناف، صنعت معدن و تجارت و تعزیزات حکومتی سیستان با افزایش بازرسی های میدانی از بازار، سعی در کنترل قیمت ها به خصوص کالای پر مصرف در این ماه مبارک می کنند.
همچنین برگزاری محفل های انس با قرآن به همراه تفسیر و روخوانی قرآن ،مسابقات فوتسال جام شعبان رمضان ویژه نونهالان و بزرگسالان از دیگر برنامه های ماه مبارک رمضان در سیستان است .
در روزهای پایانی این ماه هم مردم مراسم ویژه‌ای را برای استقبال از عید بزرگ مسلمانان فطر دارند. در نقاط مختلف سیستان گاهی دیده می شود که مردم سه روز به جشن و شادمانی این روز بزرگ دینی مشغول می شوند که این نشان‌دهنده جایگاهی عظیم معرفت دینی در بین مردمان سیستانی است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه