تاریخ : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023

آخرین جزییات تامین آب منطقه سیستان با شیرین سازی چاه های ژرف

  • کد خبر : 48095
  • ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۸:۴۶
آخرین جزییات تامین آب منطقه سیستان با شیرین سازی چاه های ژرف
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان آخرین جزییات تامین آب منطقه سیستان از طریق شیرین سازی چاه های ژرف را تشریح کرد..

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان آخرین جزییات تامین آب منطقه سیستان از طریق شیرین سازی چاه های ژرف را تشریح کرد.

علیرضا قاسمی درباره وضعیت آبی شمال استان بیان کرد: دشت سیستان به عنوان منطقه ای فوق استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است که به لحاظ پیشینه تاریخی قدمت چندین هزار ساله دارد، اما طی سال های اخیر به دلیل بدعهدی افغانستان در خصوص رهاسازی حق آبه دچار مشکل فراوانی شده است.

وی ادامه داد: شرایط به گونه ای پیش رفته که چاه نیمه ها که به عنوان منابع تامین آب شرب شهرها و روستاهای سیستان در نظر گرفته شده اند، چند سال است آوردی از رودخانه هیرمند نداشته اند که با مدیریت انجام شده، جابجایی آب بین چاه نیمه های چهار به سه و ۲ به یک و تصفیه آب از طریق ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه های موجود و انتقال آن از طریق خطوط انتقال و شبکه های توزیع در دسترس مردم منطقه قرار می گیرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: پیرو سفر رئیس جمهور به استان و نظر مساعد وزیر نیرو و با هماهنگی به عمل آمده با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور موضوع استفاده از چاه های ژرف و توسعه چاه های جدید در دستور کار وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به این مهم مقرر شد برای چاه های ژرف ۲ و ۳ آب شیرین کن نصب و با اجرای خطوط انتقال جدید به خطوط انتقال و شبکه های توزیع روستایی متصل شود.

قاسمی با اشاره به این که در راستای تحقق شعار سال یک شرکت دانش بنیان به عنوان سرمایه گذار طرح معرفی شده است، اضافه کرد: به منظور اجرای این طرح، آب شیرین کن در محل چاه شماره سه با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذار که در حال اخذ مجوزهای قانونی و مرحله انغقاد قرارداد به سرمایه‌گذار است.

وی اضافه کرد: با توجه به این که استفاده از دستگاه های شیرین سازی آب توسط شرکت دانش بنیان صورت می گیرد، تجهیز واحد شیرین سازی و نصب آن مستلزم زمان بوده که در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: قرار است این شرکت دانش بنیان تجهیزاتی احداث کند که راندمان شیرین سازی آب چاه به بالای ۹۰ برسد، شرایطی که در کشور برای اولین بار رخ می دهد، چراکه عرف شیرین سازی آب شیرین کن ها ۷۰ درصد است.

وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت شرایط زیست محیطی منطقه و ضرورت مدیریت پساب در این طرح از تجهیزاتی استفاده می شود که بیشترین راندمان را داشته باشد و کمترین پساب را تولید کند.

قاسمی با بیان این که در فاز اول هزار مترمکعب در شبانه روز از طریق خط انتقال به طول ۶ کیلومتر به خطوط آبرسانی در شهرستان نیمروز متصل و بخشی از کمبود مرتفع می شود، اضافه کرد: این طرح پس از نصب تجهیزات و تکمیل خط وارد مدار تولید و بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به این که خط انتقال در قالب طرح جهاد آبرسانی در حال انجام است، ادامه داد: این خط در مرحله تهیه لوله و مصالح مورد نیاز قرار دارد، در گام دوم ظرفیت نهایی چاه شماره ۳ که ۲۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز است تا پایان سال وارد مدار خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: برای چاه های شماره ۲ نیز نصب آب شیرین کن و اجرای خط انتقال در دستور کار قرار دارد و با برنامه‌ریزی صورت گرفته و پیرو سفر وزیر کشور به سیستان مقرر شد چاه های ژرف جدید با حمل دکل حفاری به سیستان آغاز شود.

وی افزود: در حال حاضر شرکت آبفا آماده مذاکره با سرمایه گذاران جهت واگذاری کار و احداث آب شیرین کن است که اگر به نتیحه برسد و توافق صورت گیرد، در گام های بعدی انجام می شود.

به گفته قاسمی، برنامه ریزی صورت گرفته به گونه ای است که در نواحی مختلف از جمله هامون، هیرمند و نیمروز چاه های جدید حفر شود و شیرین سازی نیز با توجه به کیفیت چاه ها صورت پذیرد که پس از شیرین سازی این چاه ها با خطوط انتقال جدید به شبکه های روستایی متصل خواهند شد.

وی با بیان این که حفاری چاه های جدید که در دستور کار وزارت نیرو و معاونت علمی رئیس جمهور قرار دارد، نیازمند تامین اعتبار و منابع مالی لازم است، ابراز امیدواری کرد: با مساعدت وزیر نیرو و همکاری سازمان برنامه‌بودجه کشور اعتبارات مورد نیاز محقق شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: این شرکت در فاز نخست شیرین‌سازی چاه‌های ژرف قصد دارد، در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز میزان ۱۹ هزار مترمکعب در شبانه روز آب شیرین را به شبکه های روستایی دچار کمبود آب تزریق کند تا با هم افزایی منابع تامین موجود و چاه های ژرف وابستگی آب شرب منطقه به آورد رودخانه هیرمند به حداقل ممکن برسد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=48095
  • دیدگاه‌ها برای آخرین جزییات تامین آب منطقه سیستان با شیرین سازی چاه های ژرف بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.